Gmina Brodnica - plany budżetowe na rok 2016

niedziela, 31 stycznia 2016 r., godz. 11:33  |  Wersja do druku

Gmina Brodnica cały czas rozwija się intensywnie. W planach na rok 2016 jest wiele ważnych inwestycji, o których można przeczytać poniżej. Od wielu lat gmina intensywnie inwestuje w infrastrukturę drogową, wodną i kanalizacyjną, a także w budownictwo mieszkaniowe. W tym roku zostanie oddany do użytku budynek socjalny w Kominach, w którym zamieszka 12 rodzin.

Modernizacja dróg

W planach jest przebudowa drogi gminnej Szczuka-Cielęta, na którą w roku bieżącym planowane są nakłady w wysokości 800 000 zł, z czego 300 000 zł to środki własne, a 500 00 zł to środki planowane do pozyskania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W roku 2015 trwały prace projektowe, w tym roku zostaną przejęte grunty pod to skrzyżowanie. Budowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą do osiedla w Cielętach pochłonie 60 000 zł. Zaplanowano prace projektowe dotyczące modernizacji wybranych odcinków gruntowych dróg gminnych lżejszą technologią - na podbudowie szutrowej nakłada się dywanik z emulsji asfaltowej. Nakłady inwestycyjne na ten cel wyniosą 100 000 zł. Przewidziane są też prace projektowe nad modernizacją i przebudową nawierzchni dróg osiedlowych w Cielętach, Karbowie, Kruszynkach, Podgórzu oraz Wybudowaniu-Michałowie. Na ten cel przeznaczono 90 000 zł. Budowa chodnika przy drodze powiatowej Szabda-Mszano pochłonie 100 000 zł, przebudowa odcinka drogi Kominy-Gorczenica 300 000 zł, a dotacja dla Powiatu Brodnickiego na realizację przebudowy drogi powiatowej Brodnica-Świedziebnia-Okalewko, na odcinku Podgórz-Szczuka zamknie się kwotą 495 000 zł.

Oświata

Na realizację systemu innowacyjnej edukacji poprzez zbudowanie systemu dystrybucji treści edukacyjnych - czyli budowy usług w postaci systemu dystrybucji treści edukacyjnych dla szkół oraz dostarczenia zestawów tablic interaktywnych wraz z narzędziami umożliwiającymi właściwe ich wykorzystanie. System dystrybucji treści edukacyjnych będzie składał się z internetowego, regionalnego portalu usługowego zawierającego zakupione w ramach projektu treści interaktywne zgodne z podstawą programową do nauczania w szkołach podstawowych. Na ten cel przeznaczono 29 000 zł. Projekt ma na celu podniesienie jakości nauczania oraz usprawnienie funkcjonowania 539 placówek oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego, poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik multimedialnych.

Gospodarka wodno-kanalizacyjna

Przewidziana jest budowa sieci kanalizacyjnej na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Cel ten pochłonie 40 000 zł. Budowa sieci kanalizacyjnej w Kruszynkach - to kwota 10 000 zł. Trwają prace projektowe nad budową przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Na ten cel pozyskano ze źródeł zewnętrznych 70,000 zł. Budowa studni redukcyjnej wodociągu Gorczenica-Moczadła pochłonie 50 000 zł, budowa sieci wodociągowej na obszarach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - 50 000 zł, a budowa tejże sieci poza obszarami obowiązywania plany zagospodarowania przestrzennego - 50 000 zł. W celu poprawienia zaopatrzenia w wodę rozpoczęto prace nad siecią tranzytową wody z Szymkowa do Szczuki. Cel ten pochłonie 50 000 zł.

Gospodarka mieszkaniowa

Zakończona została budowa budynku socjalnego w Kominach. Jest to budynek wielorodzinny dla osób z mniejszymi dochodami. Znajduje się w nim 12 mieszkań. Na zakończenie inwestycji jest do wydania 60 000 zł, niebawem budynek będzie zasiedlony. Na wykup działek na cele publiczne przeznaczono 110 200 zł, wymienione zostanie pokrycie dachowe na budynku mieszkalnym w Karbowie - 122 000 zł.

Oświetlenie ulic

Zostanie zainstalowane oświetlenie uliczne w Szabdzie, Szczuce, Wybudowaniu Michałowo, Gorczeniczce i w Niewierzu na kwotę 75 585 zł. Dzięki temu, poprawi się znacząco bezpieczeństwo ludzi, bowiem jest ono kluczowym elementem przy tworzeniu przyjaznej atmosfery. Dodatkowo światło sztuczne przedłuża funkcjonowanie w porach zmierzchu i ciemności, a od jego ilości i jakości zależy samopoczucie, aktywność oraz wydajność mieszkańców.

Administracja publiczna

Na zakup sprzętu i oprogramowania dla Urzędu Gminy wydane zostanie 10 000 zł. Nabyto nieruchomość na potrzeby Urzędu Gminy, za którą w tym roku zapłacone zostanie 1 700 000 zł. Pozwoli to na poprawę warunków obsługi klientów oraz warunków pracy pracowników Urzędu Gminy.

Pomoc społeczna

Na zakup sprzętu dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przeznaczono kwotę w wysokości 5 000 zł.

Kultura fizyczna

Zaplanowano budowę placów zabaw, które powstaną w Cielętach (24 697 zł) i w parku w Opalenicy (9 500 zł). Place zabaw poprawiają znacząco jakość spędzania wolnego czasu mieszkańców gminy, wpływają też na rozwój gminy pod względem rekreacyjnym i turystycznym, a tym samym przyczyniają się do zaspokojenia potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców.

Ochrona zdrowia

Gmina Brodnica jak zwykle wspomaga brodnicki szpital, w tym roku na zakup specjalistycznego sprzętu przeznaczono 80 000 zł.

Gmina Brodnica - Krajobrazy:

Źródło: Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski, www.filmy-drony.pl

Gmina Brodnica - Rozwój budownictwa i tereny przemysłowe: