Jubileusz firmy Kom-Bud w Brodnicy

środa, 20 stycznia 2016 r., godz. 14:11  |  Wersja do druku

W dniu 25 stycznia 1951 roku, powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane. Powołane na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Brodnicy, miało swoją siedzibę na obecnym Dużym Rynku, ówcześnie nazywanym Placem Rewolucji Październikowej. Od tego dnia minęło 65 lat, czas więc na obchody pięknego jubileuszu.

Baza sprzętowa - początkowo bardzo skromna, mieściła się przy ulicy Gajdy 2. Firma przeszła dwukrotną zmianę nazwy i przekształcenia własnościowe w 1991 roku i od tej pory funkcjonuje jako Przedsiębiorstwo Budowlane KOM-BUD Sp. z o.o., z siedzibą przy ulicy Gajdy 2.

W tym roku firma obchodzi jubileusz 65-lecia i cały czas ma się dobrze. O tym, jak funkcjonuje, co się wydarzyło w ostatnim czasie i jakie ma plany na przyszłość zapytaliśmy prezesa firmy KOM-BUD Sp. z o.o. Stanisława Cieszyńskiego.

- Jak się ma dostojny jubilat i co się wydarzyło w ostatnim czasie?

- Podsumowaliśmy kolejny rok z dobrym wynikiem. W Brodnicy i ościennych powiatach zostawiliśmy trwały ślad naszej działalności. Wyremontowany i zmodernizowany został w znacznej części szpital w Golubiu-Dobrzyniu, tam też zbudowaliśmy wielorodzinny dom mieszkalny. W Rypinie na zlecenie Urzędu Miasta wznieśliśmy budynek z mieszkaniami socjalnymi oraz wykonaliśmy roboty termo-modernizacyjne na obiektach Zespołów Szkół. Termomodernizację przeprowadziliśmy też na budynkach Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim. W Brodnicy działalność budowlaną prowadzimy w sposób nieprzerwany od zawsze. Tym razem były to roboty remontowo-konserwatorskie w budynku Sądu Rejonowego i oczywiście budowa osiedla mieszkaniowego przy ul. Polnej.

- Jak firma funkcjonuje od strony organizacyjnej ?

- Zadania budowlane realizujemy głównie siłami własnymi, rzadko korzystamy z podwykonawców. Zatrudniamy około 140 pracowników w oparciu o umowy o pracę na czas nieokreślony, w różnych zawodach budowlanych, także instalatorów sanitarnych i elektryków. W sezonie budowlanym jest ich oczywiście więcej. Tak zwane umowy śmieciowe, które od lat budzą tyle sprzeciwów, u nas praktycznie nie są znane. Jest to tym bardziej wyjątkowe, że w budownictwie mamy do czynienia z sezonowością i w okresie zimowym często ponosimy znaczne koszty z tytułu zatrudnienia. Rekompensatą jest pełna dyspozycyjność naszych pracowników i wysoka jakość robót wykonywanych przez wyspecjalizowane brygady. Na terenie bazy prowadzimy produkcję pomocniczą na rzecz budów, tj. przygotowujemy wyroby zbrojarskie, ślusarskie, prefabrykaty żelbetowe i beton towarowy. Posiadamy też własną pracownię projektową, która przygotowuje dokumentację, głównie na potrzeby realizowanego przez nas budownictwa mieszkaniowego.

- Co firma realizuje aktualnie i jakie są jej kolejne zamierzenia?

- Budowę osiedla przy ul. Polnej zakończymy w czerwcu tego roku, wcześniej rozpoczniemy kolejne zadanie mieszkaniowe przy ul. 18. Stycznia w Brodnicy. Przygotowujemy też kolejne inwestycje mieszkaniowe. Aktualnie wykonujemy roboty budowlane w Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie, prowadzimy budowę obiektu biurowego z zapleczem socjalnym i hangarem garażowym w Grudziądzu. Sporządzamy kolejne oferty przetargowe. Jesteśmy firmą ogólnobudowlaną i nie chcemy koncentrować się wyłącznie na budowie mieszkań. Jesteśmy przygotowani do wznoszenia obiektów przemysłowych, jak np. hale o konstrukcji stalowej, których do tej pory zbudowaliśmy już wiele. Ofertę mieszkaniową, informacje o aktualnych budowach i zadaniach zrealizowanych w przeciągu ostatnich lat umieszczamy na naszej stronie internetowej: www.kom-bud.com/ Zapraszam wszystkich do jej odwiedzin.

Kom-Bud 2016:

Źródło: Stanisław Cieszyński