Ubezpieczenia komunikacyjne

wtorek, 24 listopada 2015 r., godz. 08:13  |  Wersja do druku

Kiedy kupujemy polisę OC, to tak naprawdę ubezpieczamy się nie dla siebie, ale dla osoby, której możemy wyrządzić krzywdę. Był to powód, dla którego kierowcy wybierali masowo najtańsze oferty. Efektem tego było zaniżanie odszkodowań, co uderzało w ofiary wypadków.

Komisja Nadzoru Finansowego, po wnikliwej analizie rynku, na początku tego roku wydała wytyczne dla sektora ubezpieczeniowego. Dla kierowców najistotniejsze zmiany dotyczą sposobu obliczania wysokości odszkodowania. Zgodnie z wytycznymi klient musi otrzymać pełną i jasną informację dotyczącą sposobu wyliczenia wysokości odszkodowania. W przypadku szkody częściowej zakład ubezpieczeń musi tak skalkulować wysokość odszkodowania z OC, aby jego wartość pozwoliła przywrócić pojazd do stanu sprzed stłuczki lub wypadku.

Kalkulacja szkody musi być dokonana w oparciu o rynkową wartość usług i części z uwzględnieniem podatku VAT. Jeśli kierowca nie zgadza się z wyceną, ma prawo żądać pełnych wyjaśnień, łącznie ze wskazaniem warsztatu, który naprawi jego auto za kwotę wyliczoną przez ubezpieczyciela. Jeśli ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą, musi udzielić poszkodowanemu pomocy w zagospodarowaniu pozostałości samochodu.

Od 31 marca wszystkie firmy przy obsłudze klientów z polisami OC właścicieli pojazdów mechanicznych mają obowiązek stosować tzw. bezpośrednią likwidację szkód. Chodzi o to, że poszkodowany kierowca będzie dochodził odszkodowania z polisy sprawcy za pośrednictwem firmy, w której wykupił ubezpieczenie.

Nowe przepisy Komisji Nadzoru Finansowego ograniczają też pole do nadużyć ze strony firm ubezpieczeniowych. Chodzi tu o wyceny napraw, które były mocno zaniżane. W wyniku zmian przepisów ceny polis poszły w górę, a w ciągu ostatniego roku ubezpieczenie OC podrożało nawet o 50%.

Do tej pory obowiązkowe ubezpieczenie było traktowane u niektórych ubezpieczycieli jako reklama do przyciągnięcia klientów, którzy wykupowali także inne usługi. Teraz kierowcy muszą zapłacić więcej, ale w przypadku wypadku mają większą szansę na prawidłową obsługę ze strony ubezpieczyciela.