"Książki naszych marzeń" w gminie Brodnica

niedziela, 22 listopada 2015 r., godz. 12:00  |  Wersja do druku

Prawie 10 tysięcy szkół zgłosiło się do programu "Książki naszych marzeń". Program ten realizowany jest w roku szkolnym 2015/2016. Umożliwi on zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

W ramach programu wsparcie finansowe na zakup książek przysługuje organom prowadzącym publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Organami prowadzącymi szkoły najczęściej są gminy, i to one w praktyce dostaną dotację celową, przeznaczoną na zakup książek.

Za pieniądze z programu biblioteki szkolne będą kupować książki, które nie są podręcznikami. Książki te będą wybierane przez uczniów, czyli mają to być lektury, którymi autentycznie są zainteresowani. Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

Do programu przystąpiła gmina Brodnica, której wojewoda kujawsko-pomorski zwiększył plan dotacji na rok 2015 o kwotę 4.900,00 zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu książek niebędących podręcznikami, do bibliotek szkolnych.

Cele szczegółowe programu

1. Doposażenie bibliotek szkolnych w:
- Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szabdzie
- Szkole Podstawowej im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy
- Szkole Podstawowej im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie
- Szkole Podstawowej im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie Szkoła Filialna w Cielętach
w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata.

2. Promowanie czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych.

3. Wzbogacanie oferty bibliotek szkolnych w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjnych dla nich.

4. Urozmaicanie realizacji programów nauczania przez zapewnienie uczniom atrakcyjnej oferty lekcji bibliotecznych.

5. Rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umożliwienie uczniom wpływu na kształtowanie księgozbioru biblioteki szkolnej.

6. Rozwijanie współpracy bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi.

Formy realizacji programu

1. Zakup z wykorzystaniem środków z dotacji celowej książek niebędących podręcznikami, zwanych dalej książkami, w celu wzbogacenia zasobów bibliotek szkolnych szkół podstawowych gminy Brodnica o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów danej szkoły – zgodnie ze złożonymi wnioskami.

2. Stworzenie przez szkoły, co do których uzyskano wsparcie, warunków organizacyjnych tj. dostosowanie pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów umożliwiających im wypożyczanie książek w okresie ferii.

3. Zorganizowanie przez szkoły, co do których uzyskano wsparcie - co najmniej 2 wydarzeń promujących czytelnictwo.

4. Podjęcie przez szkoły, co do których uzyskano wsparcie, współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi m.in. w zakresie wymiany informacji o imprezach promujących czytelnictwo.

5. Zorganizowanie co najmniej 1 projektu edukacyjnego na oddział w danej szkole, co do której uzyskano wsparcie,z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

Zakres udzielonego wsparcia:

Źródło: brodnica.ug.gov.pl