BDK w Brodnicy zaprasza

niedziela, 22 listopada 2015 r., godz. 11:08  |  Wersja do druku

Brodnicki Dom Kultury zaprasza na spektakl Miejskiego Teatru "Miniatura" z Gdańska, zrealizowany na podstawie powieści Aleksandra Majkowskiego, pod tytułem "Życie i przygody Remusa". Zapraszamy w piątek 4 grudnia o godzinie 18:00.

Spektakl Miniatury to adaptacja "Życia i przygód Remusa" Aleksandra Majkowskiego, pierwszej powieści w całości napisana w języku kaszubskim i jednocześnie głównej epopei literatury kaszubskiej, nie bez przesady porównywanej z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza. Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę, jako dorosły rusza w podróż po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem.

Świat realny miesza się w sztuce ze światem kaszubskich legend i baśni. "Remus" to opowieść o straconej tożsamości, o miejscu zapomnianym. Wielowątkowość tej powieści, nawiązanie do tradycji literackiej, nie tylko europejskiej, ale też celtyckiej i indoeuropejskiej, połączenie pierwiastków chrześcijańskich z pogańskimi oraz zawarcie cennego przesłania sprawiają, że zasługuje ona na miano arcydzieła kaszubskiej literatury.

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program organizowany jest od 2009 roku.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz siódmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 91 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 17 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

Program TEATR POLSKA 2015 trwa od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.

Zapraszamy w piątek 4 grudnia 2015 roku o godzinie 18:00. Bilety w cenie 25 zł do nabycia Brodnickim Domu Kultury.

Źródło: Katarzyna Watkowska BDK, miniatura.pl

"Remus" - plakat: