Punkty pomocy prawnej

wtorek, 17 listopada 2015 r., godz. 13:08  |  Wersja do druku

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, od dnia 1 stycznia 2016 roku na terenie powiatu brodnickiego będą działały punkty udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.

Kto będzie mógł korzystać z pomocy?

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej:

1) której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia

2) która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny

3) która uzyskała zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego

4) która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa

5) która nie ukończyła 26 lat

6) która ukończyła 65 lat

7) która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty

Osoba uprawniona musi wykazać, że spełnia jedną z powyższych przesłanek do nieodpłatnej pomocy prawnej poprzez okazanie dowodu osobistego lub odpowiedniego dokumentu oraz złożyć stosowne oświadczenie.

Kto będzie udzielał porad?

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie przez adwokatów i radców prawnych, których wskażą: Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu i Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu. Jeden punkt prowadzony będzie przez organizację pozarządową, która zostanie wyłoniona w drodze otwartego konkursu ofert.

W jakich sprawach pomogą?

Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub

2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub

4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:

1) podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;

2) z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;

3) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Gdzie będzie można skorzystać z pomocy prawnej?

Mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w budynku Starostwa Powiatowego w Brodnicy, przy ul. Kamionka 18 oraz w Jabłonowie Pomorskim.

Punkt w Jabłonowie powstanie na podstawie zawartego porozumienia i prowadzony będzie we współpracy z samorządem miejsko-gminnym. Punkt ten funkcjonować będzie w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim przy ul. Głównej 28.

Źródło: brodnica.com.pl