Fundusz sołecki

piątek, 10 lipca 2015 r., godz. 09:13  |  Wersja do druku

Fundusz sołecki, to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. O tym, na co zostaną przeznaczone środki w konkretnym sołectwie decydują mieszkańcy głosując w trakcie zebrania wiejskiego.

W środę 8 lipca 2015 roku, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonowie Pomorskim sołtysi z Gminy Jabłonowo Pomorskie wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysławem Górskim, Zastępcą Burmistrza Jędrzejem Kucharskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Krzysztofem Kamińskim oraz Przewodniczącym Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Markiem Berendtem, wzięli udział w szkoleniu dotyczącym funduszu sołeckiego.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się m.in. z kalendarium działań związanych z funduszem sołeckim, wysokością środków przypadających na sołectwo, procedurą zebrań wiejskich, dofinansowaniach do funduszu sołectwa ze środków państwa czy też zobaczyć przykładowe inwestycję realizowane z funduszu sołeckiego na terenie całego kraju.

Fundusz sołecki to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Ilość pieniędzy dla sołectwa jest uzależniona od zamożności gminy.

W ustawie o funduszu sołeckim zawarto wzór, za pomocą którego oblicza się wysokość środków przypadających na dane sołectwo. Jeżeli rada gminy uzna, że może przeznaczyć dla danego sołectwa więcej pieniędzy, może to zrobić. Sołectwa nie będą musiały dokonywać tych obliczeń. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) corocznie do 31 lipca informuje sołtysów o wysokości środków, które będą do wykorzystania przez dane sołectwo w następnym roku.

Rada gminy decyduje o wyodrębnieniu w budżecie gminy funduszu sołeckiego. Podejmuje ona w terminie do 31 marca uchwałę, w której wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w następnym roku.

Rada gminy może także nie zgodzić się na powstanie funduszu sołeckiego w danej gminie. Pomysł na utworzenie funduszu sołeckiego mogą zgłosić radzie radni oraz wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta). Sołtysi i mieszkańcy sołectw, którzy chcieliby utworzenia funduszu sołeckiego powinni w tej sprawie zwracać się do radnych gminy (lub do wójta, burmistrza prezydenta miasta).

Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Aby przedsięwzięcie mogło być zrealizowane w ramach funduszu sołeckiego, musi spełniać trzy warunki:
  • służyć poprawie życia mieszkańców,
  • należeć do zadań własnych gminy,
  • być zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Źródło: Michał Adamski UMiG Jabłonowo Pomorskie