Zaloguj się | Rejestracja

"Movies from the Heart of Poland" w Brodnicy

piątek, 27 marca 2015 r., godz. 09:33  |  Wersja do druku

"Movies from the heart of Poland" ("Filmy z serca Polski") to najlepsze, krótkie filmy ostatnich 15 lat, nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Organizatorem przeglądu jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest z Torunia. Przegląd jest selekcją polskich produkcji, które zaistniały w ciągu 12 lat istnienia toruńskiego festiwalu.



W dniu 17 kwietnia 2015 roku o godzinie 17:00, w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się "Movies from the Heart of Poland" - przegląd nagradzanych w kraju i za granicą filmów, których twórcami są filmowcy związani z regionem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Filmy przeglądu łączy region kujawsko-pomorski, z którego wywodzą się ich twórcy. Wstęp wolny.

Obejrzymy najlepsze filmy krótkometrażowe, które były nagradzane na festiwalach w Gdyni, MFF Tofifest, IFF Slamdance w USA, Cinema du Reel w Paryżu lub honorowane nagrodą BAFTA. Znajdziemy w nich obraz współczesnej Polski i Europy na początku XXI wieku, pokazany na wiele filmowych sposobów.

XXI wiek przyniósł regionowi kolejnych świetnych filmowców. Maciej Cuske, Marcin Sauter, Rafał Kapeliński, Marcin Gładych, Jacek Kościuszko, Monika Kuczyniecka to artyści nagradzani na wielu festiwalach. To właśnie ich filmy pokazywane są w "Movies from the Heart of Poland”, który składa się z dwóch, dwugodzinnych bloków – kina fabularnego i kina dokumentalnego. W obu blokach filmy przeplatane są teledyskami. Do przeglądu wybrane zostały jedynie produkcje cechujące się wysokimi walorami artystycznymi, znakomicie sfilmowane i doceniane przez jurorów wielu festiwali.

W bloku fabularnym znalazły się między innymi:
  • "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego (nagrody główne na Slamdance IFF, festiwalu w Gdyni i Grand Prix Tofifest 2006),
  • "Tajemnica spowiedzi" Agaty Jagodzińskiej (BAFTA Award 2012),
  • "Na własne ryzyko" Jacka Piotrowskiego (Złoty Anioł Tofifest 2013).

W bloku dokumentalnym znalazły się:
  • "Czarna niedziela" Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego,
  • "Elektryczka" Macieja Cuske (Cinerail FF Paris, Mediawave FF Gyor, Krakowski FF
  • "Taksówkarz" Ryszarda Kruka (KultOff Kino TVP, Floranopolis FF Brazylia, Tallin FF Estonia),
  • "Za płotem" Marcina Sautera (Cinema du Reel Paris, Vilnius ESFF, London Film Schol FF).

Kuratorem Przeglądu jest Jarosław Jaworski - współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.
Partnerzy: Telewizja Polska, Eureka Media, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

reklama

REPERTUAR
Blok fabularny:

KONIEC WOJNY
reżyseria: Tomasz Szafrański, obsada: Steffen Moller, Andrzej Grabowski
Kończy się II wojna światowa. Armia hitlerowska wycofuje się przed Rosjanami. Do gospodarstwa prowadzonego przez rolnika i jego umysłowo niepełnosprawnego syna, trafia dwóch niemieckich żołnierzy. Tam dopełni się ich los.

CAISSA
reżyseria: Marcel Woźniak, obsada: Krystian Wieczyński, Radosław Smużny, Paweł Tchórzelski, Anna Borkowicz-Sawicka
Jeden z ciekawszych debiutów krótkometrażowych ostatnich lat. Przypowieść o życiu jako o partii szachów (tytułowa Caissa jest mityczną boginią szachów). Opowieść o tym, jak wielką rolę w naszym życiu gra przypadek.

EMILKA PŁACZE
reżyseria: Rafał Kapeliński, obsada: Marta Chodorowska, Andrzej Szewczak, Czesław Mądry, Rafał Mohr
Historia pierwszej miłości rozgrywającej się na tle stanu wojennego, wprowadzonego w Polsce przez reżim komunistyczny, 13 grudnia 1981 roku. Katowice, Górny Śląsk. 18-letni chłopak, zagubiony w otaczającym świecie, zakochuje się w Emilce. Ale nie wie jak to jej powiedzieć.

NA WŁASNE RYZYKO
reżyseria: Robert Grabowski, Jacek Piotrowski, obsada: Robert Olech, Martyna Zaremba, Piotr Krawczuk
Młody bokser staje przed najważniejszą walką w swoim życiu. Walką o zdrowie swego dziecka. Pełna emocji niezależna fabuła zwyciężyła jednogłośną decyzją jury, pierwszą edycję konkursu dla kina regionalnego na Tofifest.

PAPIEROŚNICA
reżyseria: Tomasz Matuszczak, obsada: Piotr Adamczyk, Arkadiusz Szychta, Marek Kasprzyk, Anna Sarna
Polska, lata pięćdziesiąte. W kraju panuje bezlitosny system stalinowskiego komunizmu. Mały chłopiec jest mimowolnym świadkiem tajemnicy swojego ojca. Ten dzień zmieni całe jego życie. Muzykę do filmu napisał Zygmunt Konieczny, zdobywca Złotych Lwów w Gdyni, nagrody Polski Orzeł i nagrody przemysłu muzycznego Fryderyk.

WŚCIEKLIZNA
reżyseria: Jacek Czapnik
Kompilacja elementów rysunkowych i zdjęć bydgoskich blokowisk. Krótka opowieść o wściekłości, jaka budzi się w wielu młodych ludziach, uwięzionych w klatkach wielkich, po-socjalistycznych bloków.

RESZTA JEST MILCZENIEM
reżyseria: Paweł Hejbudzki, obsada: Krzysztof Rudziński, Radosław Smużny, Radosław Garncarek
Film opowiada o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Polski. W latach 1945-49 oddziały polskiej armii podziemnej wierne rządowi rezydującemu w Londynie nadal walczyły, tym razem przeciwko nowym, komunistycznym władzom kraju. W bratobójczej wojnie często ginęły niewinne ofiary. Etiudę oparto na opowiadaniu "Do piachu” mistrza polskiej literatury Tadeusza Różewicza.

TAJEMNICA SPOWIEDZI
reżyseria: Agata Jagodzińska, obsada: Stanisława Jagodzińska, Natalia Jaroszewska, Ks. Piotr Łukowski, Michał Rybacki, Piotr Jagodziński
Polska prowincja. Głęboko wierząca starsza pani codziennie zderza się za zachowaniami młodych ludzi odwiedzających prowadzony przez nią kiosk. Postanawia na własną rękę pokazać młodym jak powinno wyglądać życie zgodne z katolickim nauczaniem.

Blok dokumentalny:

CZARNA NIEDZIELA
reżyseria: Jarosław Piskozub, Maciej Jasiński
Żużel to jeden z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. U nas budzi szalone emocje, choć poza granicami Polski jest niemal nie znany. Film jest błyskotliwym spojrzeniem na fanów "czarnego sportu”, podczas ich cotygodniowego, rytualnego spotkania na stadionie wtedy, gdy na chwilę zapominają o codziennym życiu i dają się porwać emocjonującej rywalizacji.

ELEKTRYCZKA
reżyseria: Maciej Cuske
Podróż przez świat podmiejskiej kolei w Moskwie, klimatyczna i pełna wnikliwych obserwacji. Ktokolwiek "jechał" z Wieniczką Jerofiejewem z Moskwy do Pietuszek ("Moskwa-Pietuszki”), niewątpliwie zastanawiał się, jak wygląda dziś podróż rosyjską elektryczką. Odpowiedź na pewno pomoże znaleźć dokument Macieja Cuske.

HAKERZY WOLNOŚCI
reżyseria: Marcin Gładych
Fabularyzowany dokument o unikatowej akcji naukowców z uniwersytetu w Toruniu działających w "Telewizji Solidarność”, którzy stali się "pierwszymi hakerami w Europie”. W 1985 roku, u szczytu władzy komunistów, włamali się na antenę reżimowych wiadomości telewizyjnych i nadawali antykomunistyczne apele w porze największej oglądalności.

SPORTOWIEC
reżyseria: Paweł Słomkowski
Dokument o niezwykłym sportowcu - Piotrze Truszkowskim, niepełnosprawnym koszykarzu. "Prawdziwy sportowiec to człowiek, który staje na linii startu. To, które miejsce zajmie finiszu, zależy tylko od niego” – mówi człowiek, który zwyciężył swoje kalectwo.

TAKSÓWKARZ
reżyseria: Ryszard Kruk
Nostalgiczna historia opowiadającym o najstarszym taksówkarzu w Toruniu, pracującym przez 50 lat za kierownicą Henryku Janickim. Nagradzany w kraju i zagranicą film jest ciepłą opowieścią o człowieku, który reprezentuje odchodzący świat klasycznego wychowania, dobrych manier i szacunku dla klienta.

TRYSZCZYN 1939
reżyseria: Robert Grochowski
Historia wielkiej zbrodni popełnionej przez hitlerowskie Niemcy w 1939 roku pod Bydgoszczą we wsi Tryszczyn. W okrutny sposób zamordowano tam niemal tysiąc Polaków i Żydów. Film oparto na wspomnieniach spisanych przez leśniczego spod Tryszczyna, Henryka Bolcka.

ZA PŁOTEM
reżyseria: Marcin Sauter
Czwórka wiejskich dzieci, a za płotem podwórka gospodarstwa, na którym spędzają cały dzień, przechodzą letnicy, przejeżdża samochód... Pełne ciepła spojrzenie na wieś, jawiącą się jako rodzaj idealnego raju dzieciństwa.

Źródło: Katarzyna Watkowska BDK, tofifest.pl

"Movies from the Heart of Poland" - plakat:




Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej