Mammobus w Brzoziu

piątek, 27 marca 2015 r., godz. 12:59  |  Wersja do druku

Badania profilaktyczne powinny stać się częścią naszego życia i być tak niezbędne, jak mycie zębów. Niestety często są lekceważone i odkładane na później. Choroba jednak może nadejść niepostrzeżenie i poczynić spustoszenia w organizmie. Jeżeli więc mamy okazję robić bezpłatne badania - skorzystajmy z nich bez wahania.

W dniu 24 kwietnia 2015 roku w Brzoziu, przed Urzędem Gminy, będzie można wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Badanie będą mogły wykonać Panie w wieku 50-69 lat.

Panie w wieku 40-49 oraz 70-75 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania w ramach Funduszy Norweskich. Konieczna wcześniejsza rejestracji i skierowanie lekarskie.

Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia i opisy wszystkich poprzednio wykonywanych badań piersi - mammografia, USG, biopsje, operacje piersi. Porównanie badania ze zdjęciami i wynikami poprzednich badań jest bardzo istotne dla postawienia poprawnej diagnozy i często umożliwia wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania.

W dniu badania nie należy używać kremów, dezodorantów, zasypek i innych kosmetyków stosowanych w okolicach piersi i pach. Niektóre z nich mogą pojawić się na zdjęciach mammograficznych, powodując zafałszowanie obrazu, czasami może być konieczne powtórzenie badania.

Zarejestruj się: poniedziałek-piątek 8:00-20:00, sobota i niedziela 9:00-18:00. Telefon 58 666 24 44 i on-line: www.mammo.pl

Badanie mammograficzne piersi przysługuje bezpłatnie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętajmy o swoim zdrowiu, rak to choroba, którą się leczy!

Mammografia to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Takie badanie trwa kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - 2 projekcji każdej piersi. Promieniowanie jest niewielkie, porównywalne z RTG zęba.

Jest ona podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Badanie palpacyjne (ręczne) sutka umożliwia wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%.

Spośród wszystkich nowotworów stanowi około 20%, a ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet w przedziale wiekowym pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Najważniejszym czynnikiem, który istotnie wpływa na poprawę wyników leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium zaawansowania często daje możliwość wykonania zabiegu oszczędzającego.

Wskazania do wykonania badania:
  • badania profilaktyczne - u kobiet od 40 roku życia przerwa między badaniami powinna wynosić 2 lata, po 50 roku życia powinno wykonywać się mammografię co roku,
  • u kobiet poniżej 40 roku życia ze zwiększonym ryzykiem raka sutka (np. występowanie raka sutka w rodzinie, dysplazja gruczołu piersiowego),
  • przed rozpoczęciem terapii hormonalnej,
  • podejrzenie zmiany w sutku - guz, wciągnięcie brodawki lub skóry, wyciek z brodawki, ograniczone bóle, torbiel, karcinofobia,
  • po amputacji sutka jako badanie kontrolne, po pneumocystografii jak i po 6 tygodniach od nakłucia torbieli w sutku,
  • po radio/chemoterapii do oceny stopnia regresji guza sutka,
  • w przypadku niejednoznacznych objawów ropnia sutka - przed rozpoczęciem leczenia, a następnie po 2 tygodniach po ukończeniu antybiotykoterapii.

A my przypominamy - rak to choroba, którą się leczy. Zadbaj o to by móc szczęśliwie wychować dzieci i wnuki. Przyjdź na badanie!

Źródło: brzozie.pl

Bezpłatne badanie mammograficzne w Brzoziu - plakat: