Ferie w gminie Jabłonowo Pomorskie

środa, 25 lutego 2015 r., godz. 10:31  |  Wersja do druku

Rozpoczął się drugi i ostatni tydzień ferii w województwie kujawsko-pomorskim. Zimowej pogody zabrakło, trzeba więc było dobrze się napracować, żeby zapewnić dzieciom zajęcia, które nie były nudne i dostarczyły im wielu wrażeń. Tak oto zadbano o dzieci w gminie Jabłonowo Pomorskie.

W dniach 16-18 lutego 2015 roku uczestnicy zajęć świetlicowych M-GOK z Mileszew i Jabłonowa Pomorskiego przebywali na biwaku integracyjnym w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Konojadach. Na biwaku odbywały się warsztaty plastyczne, muzyczne, rozgrywki gier planszowych, układanie puzzli, spacery rekreacyjne po okolicy Konojad, zajęcia kulinarne "wypieki chruścików”, oraz zajęcia sportowo rekreacyjne na świeżym powietrzu.

Każdego wieczora miało miejsce śpiewo-granie przy kominku, przy akompaniamencie gitar uczestników biwaku. Dzieci i młodzież ćwiczyły również grę w tenisa stołowego oraz doskonaliły swoje umiejętności na twisterze.

Biwak świetlic odwiedzili myśliwi z GKŁ Darz Bór w Jabłonowie Pomorskim. Nie zabrakło opowieści o zwierzętach pól i lasów zamieszkujących okolicę. Na zakończenie spotkania z myśliwymi odbyło się wspólne grillowanie kiełbasek zafundowanych przez gości.

Uczestnikami biwaku opiekowali się instruktorzy M-GOK: Klaudia Zając, Marcin Olszewski i Romuald Sitniewski oraz wolontariuszka Gizela Ptak. Zadanie zostało zrealizowane przez Miasto i Gminę Jabłonowo Pomorskie ze środków wydzielonych na działalność M-GOK, przy symbolicznej odpłatności rodziców uczestników biwaku.

W środę 18 lutego uczestnicy zajęć w świetlicy wiejskiej w Lembargu, które zostały przygotowane przez Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich, mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

Goście odwiedzili Biuro Rady, gdzie spotkali się z Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Aleksandrą Juszkiewicz i Przewodniczącym Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji Zbigniewem Mikuliczem. Zwiedzili wszystkie biura i poznali zakres obowiązków pracowników. W sali Urzędu Stanu Cywilnego Sekretarz Miasta i Gminy Marek Buchalski poprowadził konkurs wiedzy o samorządzie, a jego uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, za co otrzymali słodkie nagrody.

Odwiedzono także posterunek Policji, Astrobazę, Urząd Pocztowy, zrobiono serię pamiątkowych zdjęć przy zabytkowej lokomotywie, a na zakończenie udano się na pizzę.

Oprócz wyjazdu organizatorzy przygotowali gry i zabawy z udziałem rodziców, wspólnie smażono frytki, gotowano rosół i kompot, pieczono gofry, wypoczywano w lesie, odwiedzono mini-zoo w Lembargu, Osadę Wojów Piastowych w Mileszewach, odbyła się także również rywalizacja w strzelaniu z wiatrówki do tarczy.

W piątek 20 lutego uczestnicy ferii zimowych w M-GOK i Świetlicy Środowiskowej brali udział w wycieczce pieszej do pobliskiego lasu, której celem było dokarmianie ptaków i zwierząt. Działania te mają już wieloletnią tradycję wśród dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy zajęć mieli okazję zawieszenia pasków ze słoniną dla sikorek. Podczas wycieczki dziećmi opiekowali się instruktorzy M-GOK Marcin Olszewski i Romuald Sitniewski.

W dniach 21-22 lutego M-GOK w Jabłonowie Pomorskim, Sołtys i Rada Wsi w Płowężku rozpoczęli zajęcia dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Wiejskiej w Płowężku. Dzieci pod czujnym okiem opiekuna tegorocznych ferii brały udział w grach, konkursach i zabawach. Zajęcia odbywały się w miłej i ciepłej atmosferze. Rada Sołecka Wsi wraz z Sołtysem przygotowała dla najmłodszych słodkie niespodzianki.

Dzieci i młodzież wzięły udział w konkursie malowania plakatów o tematyce zimowej "Ferie oczami dziecka" oraz robienia laurek. Oprócz laurek dla rodziców i swoich bliskich, pojawiły się również laurki dla zwierząt. Po artystycznej pracy dzieci i młodzież sprawdzały swoje umiejętności gry w tenisa stołowego.

Dla uczestników zostały przygotowane słodkie niespodzianki. Opiekun tegorocznych ferii podziękował za dwa dni mile i wesoło spędzonego czasu i zaprosił na kolejne zajęcia, które odbywały się w najbliższy weekend.

W poniedziałek 23 lutego Sekretarz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Marek Buchalski gościł w Urzędzie Miasta i Gminy harcerzy ze Świecia nad Osą oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej działającej przy M-GOK wraz z opiekunami. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Urzędu Miasta i Gminy i poznać jego strukturę organizacyjną, zwiedzono także wszystkie biura i poznano zakres obowiązków pracowników.

Następnie harcerze zwiedzili nowe targowisko, odwiedzili Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Wzgórze Zamkowe w Jabłonowie Zamku. W pałacowym parku nie zabrakło dobrej zabawy i integracyjnego harcowania. Goście byli również przy pomniku ofiar hitlerowskiego obozu pracy, który mieścił się w pałacu Narzymskich w latach 1942-1943.

Zwiedzono także Sanktuarium Zgromadzenia Generalnego Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej i wieżę widokową. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia kaplicy Sanktuarium, w której spoczywa Matka Założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek, Błogosławiona Maria Karłowska. Była też wspólna modlitwa i odśpiewanie kilku pieśni religijnych z akompaniamentem gitar uczestników wycieczki.

Nie zabrakło opowieści historycznych i zwiedzania kościoła pod wezwaniem Św. Wojciecha. Po powrocie do Jabłonowa Pomorskiego młodzi podróżnicy zostali ugoszczeni przez Dyrektor M-GOK Barbarę Alfut i jej pracowników. Dziećmi podczas pieszego wędrowania po zakątkach miasta i gminy opiekowali się druhna Jolanta Darłak, instruktorzy M-GOK Marcin Olszewski i Romuald Sitniewski.

Źródło: Adam Orzech UMiG Jabłonowo Pomorskie

Ferie w gminie Jabłonowo Pomorskie. fot. nadesłane: