Zaloguj się | Rejestracja

"Hej kolęda, kolęda" w Świedziebni

poniedziałek, 26 stycznia 2015 r., godz. 16:55  |  Wersja do druku

W dniu 24 stycznia w Świedziebni odbył się kolejny Festiwal Piosenki Wspomnień Czar. Tym razem jedenaście zespołów śpiewało kolędy. Organizatorami byli Chór Arioso, Gminna Biblioteka Publiczna i Parafia św. Bartłomieja w Świedziebni.



W sobotę 24 stycznia 2015 roku w kościele parafialnym w Świedziebni odbył się VI Festiwal Piosenki Wspomnień Czar pt. "Hej kolęda, kolęda". W Festiwalu, którego organizatorami byli: Chór Arioso, Gminna Biblioteka Publiczna i Parafia św. Bartłomieja w Świedziebni wzięło udział 11 zespołów.

Informacje o zespołach, które wzięły udział w festiwalu:

JÓZEFINKI ze Świecia n/Osą
Nazwa zespołu pochodzi od imienia jego pierwszej przewodniczącej Józefy Paczkowskiej. Zespół z przerwami działa od 1986 roku. "Józefinki” zdobyły wiele nagród podczas regionalnych konkursów wokalnych, a nawet ogólnopolskich przeglądów. Wśród najważniejszych osiągnięć wyróżnia się: VII Ogólnopolski Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów – II miejsce; konkursy w Golubiu-Dobrzyniu w latach 1990 -2011 – zawsze I lub II miejsce; Złoty Wróbel – dwukrotne I miejsce, konkursy w Chełmnie "Złoty Jesienny Liść” w którym to od pięciu lat są w ścisłej czołówce. Oprócz konkursów wokalnych zespół "Józefinki” występuje podczas wszelkiego typu imprez rozrywkowych jak Dożynki czy koncert w Ciechocinie z okazji 750-lecia powstania gminy. Zespół dzięki swojej działalności zwiedził już kawałek świata: na festiwale wyjeżdżał między innymi do Niemiec, Holandii, Francji, Belgii, na Litwę, Węgry czy Słowację – tam oprócz gościnnych występów mają okazję zwiedzić urocze zakątki.
"Józefinki" wykonały utwory:
  • "Gdy się Chrystus rodzi",
  • "Pójdźmy wszyscy do stajenki",
  • "Jezus narodzony".

WSZYSCY RAZEM z Brzozia
Zespołem istniejącym od 2002 roku kieruje Urszula Kucińska. W swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne, narodowe, kościelne i ludowe. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym środowiska. Od 7 lat organizuje przeglądy pieśni religijnych. Zajmuje się też działalnością kabaretową. Zdobył wiele pucharów, dyplomów i statuetek.
W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy kolędy:
  • "Śpij maleńki Jezu",
  • "Dlaczego dzisiaj",
  • "O gwiazdo betlejemska",
  • "Gdy ziemię cichym snem".

WESOŁE KUMOSZKI ze Zbiczna
Zespół Wesołe Kumoszki prowadzi swoją działalność już od 12 lat. Kumoszki zadebiutowały na scenie właśnie w okresie kolędowym na festiwalu kolęd i pastorałek w BDK, otrzymując wyróżnienie i nagrodę publiczności. Był to bodziec, który zmobilizował członkinie zespołu do dalszej pracy nie tylko nad repertuarem kolędowym, ale również rozrywkowym, ludowym i religijnym. Do dziś śpiewają piosenki dostosowując się do okoliczności. Daje im to wiele radości i satysfakcji.
Wesołe Kumoszki zaprezentowały utwory:
  • "Gdy się Chrystus rodzi",
  • "Przychodzi Jezus",
  • "Mizerna cicha",
  • "Znak pokoju".

BYLE BABKI z Łąkorza
Byle Babki z Łąkorza śpiewają od 30 lat, zawsze a'capella. W swoim repertuarze mają piosenki okazjonalne, biesiadne i patriotyczne, pieśni kościelne. Ich dorobek to liczne puchary, wyróżnienia i dyplomy. W tym roku będą obchodzić 30-lecie działalności artystycznej.
Byle Babki z Łąkorza zaśpiewały:
  • "Maleńka miłość",
  • "Tam gdzie Ty",
  • "W dzień Bożego Narodzenia".

ANIBABKI z Kurzętnika
Zespół Anibabki działa od 16 lat przy Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku. Zespołem kieruje Anna Lewicka. Anibabki w swoim repertuarze posiadają piosenki różnorodne - ludowe, biesiadne, religijne i patriotyczne. Zespół jest laureatem wielu festiwali i przeglądów.
Anibabki zaprezentowały się w repertuarze:
  • "Mały Jezus",
  • "Dziecina mała",
  • "Noc wigilijna".


reklama

CHORUS CULMENSIS z Chełmna
Chór "Chorus Culmensis" powstał w 1984 roku z inicjatywy jego dyrygenta, Wojciecha Błaszaka, a od 2001 roku jest stowarzyszeniem muzycznym pod tą samą nazwą. Ma w swoim dorobku koncerty we Włoszech, Niemczech, Republice Czeskiej, a także na Ukrainie. Jest laureatem licznych konkursów chóralnych także o zasięgu ogólnopolskim. Zwieńczeniem bardzo różnorodnego repertuaru artystycznego Chóru Chorus Culmensis jest Jego dyskografia. W 2012r. Chór nagrał płytę z utworami najwybitniejszego twórcy polskiego baroku Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego pt. "Conductus Funebris", która promowana była podczas tygodniowego tourne chóru po Ukrainie oraz Republice Czeskiej. W 2014 roku chór nagrał płytę z okazji perłowego jubileuszu swej działalności, będącą zapisem utworów muzyki popularnej w aranżacji chóralnej. Chorus Culmensis z Chełmna współpracuje z muzykami, instytucjami i organizacjami kulturalnymi z Polski i z zagranicy. Jest także organizatorem cyklicznych koncertów poświęconych pamięci Papieża Jana Pawła II i innych koncertów okazjonalnych, a także Chełmińskich Międzynarodowych Spotkań Chóralnych im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Chełmnie, na których już ósmą edycję zapraszają do Chełmna w czerwcu tego roku. Oprócz działalności artystycznej chór bierze udział w inscenizacjach wydarzeń historycznych oraz szpitala polowego z początku XX w. Spotkać go można między innymi w Bornym Sulinowie, Krojantach, Lęborku i na wielu innych zlotach miłośników militariów. Za całokształt działalności chór w 2014 roku uhonorowany został prestiżową nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii "Kultura", natomiast jego dyrygent Wojciech Błaszak "Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej" .
Chorus Culmensis wykonał:
  • "Jezus malusieńki" w oprac. Józefa Świdra,
  • "Pasterze drzymali" – w oprac. Stefana Stuligrosza,
  • kolędę starofrancuską "Nad Betlejem w ciemną noc" - anonim.

Towarzystwo Śpiewacze HARMONIA
Chór Harmonia kontynuuje swoje ponad stuletnie tradycje Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia istniejącego od 1898 roku. W swoim repertuarze posiada zarówno pieśni patriotyczne, narodowe, kościelne jak i ludowe. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i okolic. W zajęciach bierze udział około 25 osób. Chór związany jest z Miejskim Centrum Kultury od początku swojego istnienia, to jest od 1977 roku. Do dnia dzisiejszego filarami chóru są ludzie zarażeni bakcylem śpiewania przed 30, 40 laty. Chór występował w pobliskich miejscowościach, na różnych konkursach i koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Harmonistów słyszeli kuracjusze Ciechocinka, mieszkańcy Torunia, Wejherowa, Katowic czy Warszawy. Chórzyści koncertowali również poza granicami naszego kraju: we Francji, Niemczech i kilkakrotnie na Litwie. W historii Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia były wzloty i upadki, ale najważniejszy, zawsze i wszędzie, pozostawał śpiew. Chór jest efektem pracy wielu pokoleń - ofiarnych jego działaczy i członków, ludzi wrażliwych na piękno muzyki.
W wykonaniu Harmonii usłyszeliśmy:
  • "Dziecino mała",
  • "Nowy rok bieży,
  • "W żłóbku na sianie".

Nauczycielski chór BELCANTO
Za sprawą zasłużonej nauczycielki mgr Haliny Świdzińskiej powołano w październiku 1987 roku 4-głosowy chór złożony z nauczycieli rypińskich i gminnych szkół. Chór przechodził przeobrażenia w wielu kwestiach i tak obecnie członkami chóru są również pracownicy różnych profesji. W latach 1990-2001 chór był Samodzielnych Stowarzyszeniem Chóralnym. W 2014 roku wybrano nowy zarząd, którego prezesem została mgr Barbara Górecka. Obecnie chór jest jednym z zespołów artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury. Od 2014 roku jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. W repertuarze chóru, co należy podkreślić jest ponad 120 pieśni patriotycznych, ludowych, sakralnych, popularnych i rozrywkowych prezentowanych na ponad 200 koncertach, z których najważniejszy to występ u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie.
Belcanto zaśpiewał:
  • "Dzisiaj w Betlejem",
  • "Oj maluśki, maluśki",
  • "Kołysanka" – Georga Gershwina.

CHÓR ŚW. FRANCISZKA z Górzna
Chór św. Franciszka w Górznie został założony już w latach przedwojennych. Uczestniczy i uświetnia uroczystości kościelne. Bierze udział w różnych konkursach organizowanych przez inne parafie. W skład wchodzi 26 osób zróżnicowanych wiekowo, lubiących śpiewać. Chórem kieruje Janusz Wierzchowski, organista kościoła pw. św. Krzyża w Górznie.
Chór zaprezentował się w repertuarze:
  • "Na Boże Narodzenie",
  • "Zajaśniało cudne zorze",
  • "Gloria, gloria".

KARBOWIANIE z Karbowa
Zespół Karbowianie istnieje od 17 lat. Chętnie i często koncertują, mają przebogaty repertuar, mogą się poszczycić imponującą liczbą nagród i pucharów oraz jeszcze większym gronem przyjaciół i sympatyków. Do ubiegłego roku kierował nim Stefan Czupryński, a po nim przewodnictwo objęła Mariola Seliwiorstow. Tu informacja dodatkowa – Karbowanianie to 2 zespoły w 1, bowiem integralną częścią Karbowian jest Zespół SERENADA - typowo męski, czasem liryczny, a czasem rubaszny. Panowie wykonują różnorodny repertuar, zdobywają wiele nagród i wyróżnień. Czarując swoim wdziękiem podbijają wiele osób na widowni.
W wykonaniu połączonych sił Karbowian i Serenady usłyszeliśmy:
  • "Cicha noc",
  • "Był pastuszek bosy",
  • "Pójdźmy wszyscy do stajenki",
  • utwór "W dzień Bożego Narodzenia", który napisał Stefan Czupryński wykonał zespół Serenada.

Chór ARIOSO ze Świedziebni
Chór Arioso śpiewa już od 9 lat pod kierownictwem Małgorzaty Lutowskiej. Arioso w piękny sposób ilustruje powiedzenie, że muzyka łączy pokolenia, jest bowiem zespołem otwartym dla wszystkich niezależnie od płci i wieku. Repertuar obejmuje ponad 200 utworów - od pieśni patriotycznych i religijnych po przeboje z kanonu muzyki rozrywkowej czy biesiadnej aż po poezję śpiewaną. I w każdej z tych kategorii sięga po najwyższe laury.
Oprócz udziału w licznych festiwalach, chór równie często koncertuje w kościołach, jest zapraszany na wiele imprez. W 2011 roku Arioso koncertowało dla Polonii litewskiej. W bibliotece, gdzie prezentowany jest jego dorobek artystyczny, brakuje miejsca na kolejne puchary i statuetki. Członkowie chóru swoje zamiłowanie do muzyki realizują również jako organizatorzy Festiwalu Piosenki "Wspomnień Czar", którego szósta edycja odbyła się w tym roku w Świedziebni.
Chór Arioso zaśpiewał:
  • "Noc cicha w śnie",
  • "My też pastuszkowie",
  • "Przybieżeli do Betlejem".

Imprezę poprowadziła i w zgrabną całość ubrała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Mariola Bejger.

Gośćmi festiwalu byli:
  • Szymon Zalewski Wójt Gminy Świedziebnia,
  • Jarosław Cyrankowski Przewodniczący Rady Gminy Świedziebnia,
  • Zbigniew Sosnowski Poseł na Sejm RP,
  • Mariusz Klonowski Wicestarosta Brodnicki,
  • Piotr Burkwicz radny powiatowy,
  • ks. kanonik Jerzy Wielechowski Proboszcz Parafii w Świedziebni,
  • ks. Radosław Wiśniewski.

Organizując 6 lat temu pierwszy festiwal piosenki w Świedziebni nawet organizatorzy nie spodziewali się, że jego formuła będzie aż tak pojemna. Za nimi już koncerty piosenek wiosennych, na żołnierską nutę, z lat 20 – 30 tych, 60 i 70 tych, oddany został też hołd artystom, których już nie ma wśród nas.

Podobnie jak w latach ubiegłych festiwal przyjął formę przeglądu. Spotkania w Świedziebni odbywają się nie dla rywalizacji, ale z powodu wielkiej radości śpiewania i dla pozytywnych emocji, które wyzwalają wykonawcy i ich repertuar.

Festiwal Wspomnień Czar w Świedziebni wpisał się w kalendarz stałych imprez kulturalnych w naszym regionie, a że jest ważny i potrzebny, świadczy o tym duża liczba zespołów, które przybyły z całego województwa kujawsko-pomorskiego, a także licznie zgromadzona publiczność.

Festiwal był współfinansowany przez Wójta Gminy Świedziebnia Szymona Zalewskiego i Starostę Brodnickiego Piotra Boińskiego, a także Radę Gminy Świedziebnia i Spółdzielnie Mleczarskie "Ekomlecz” i "Wspólnota” z ich prezesami Jerzym Sitkiewiczem i Waldemarem Jaskulskim.

Źródło: Ewa Szymańska Sekretarz UG Świedziebnia, Mariola Bejger Dyrektor Gminnej Bibliotekiu Publicznej w Świedziebni

VI Festiwal Piosenki Wspomnień Czar "Hej kolęda, kolęda":


VI Festiwal Piosenki Wspomnień Czar "Hej kolęda, kolęda". fot nadesłane i własne:























Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej