Doceniono ciastka z gminy Brzozie

środa, 21 stycznia 2015 r., godz. 13:31  |  Wersja do druku

Kolejny produkt z województwa kujawsko-pomorskiego wpisany na listę w kategorii "Wyroby piekarnicze i cukiernicze” to ciastka królewskie z Sośna Królewskiego zgłoszone przez Annę Florkiewicz z gminy Brzozie w powiecie brodnickim. Do tej pory na listę trafiło już 55 wyrobów i potraw z regionu.

Do chwili obecnej na Listę Produktów Tradycyjnych, która prowadzona jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trafiło już 55 produktów i wyrobów z województwa kujawsko-pomorskiego. Ciastka królewskie z Sośna Królewskiego (gmina Brzozie powiat brodnicki) to kolejny produkt, który trafił na listę.

Zgłoszono go w kategorii "wyroby piekarnicze i cukiernicze", a zgłosiła je Anna Florkiewicz z gminy Brzozie. Przepis na ten znakomity, rozpływający się w ustach przysmak przekazywany był w okolicach Sośna z pokolenia na pokolenie.

Ciastka królewskie z Sośna Królewskiego nadal wypieka się na wielkie okazje, m.in. święta, chrzciny i odpusty.

Wśród 55 zarejestrowanych dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przysmaków z naszego województwa jest 14 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 12 gotowych dań i potraw, tyle samo napojów, a także 4 warzywa i owoce, 4 produkty mleczne oraz 3 mięsne, a także miód, masło oraz inne wyroby.

Warunkiem rejestracji produktu na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych jest wytwarzanie go przez co najmniej pięć gospodarstw domowych na danym obszarze geograficznym (czyli na terenie województwa) od co najmniej 25 lat.

Produkt powinien nawiązywać do naszej regionalnej czy lokalnej tradycji. Wniosek o wpis wraz z dołączoną dokumentacją potwierdzającą tradycję wytwarzania produktu oraz opis jego przyrządzania składa się w Departamencie Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Urząd Marszałkowski sprawdza wnioski pod względem formalnym. Następnie kierujemy wniosek do zaopiniowania do Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Po otrzymaniu pozytywnej opinii PIPRiL wniosek trafia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: Beata Krzemińska Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego