Zaloguj się | Rejestracja

Nowe Prawo wodne

piątek, 16 stycznia 2015 r., godz. 08:05  |  Wersja do druku

Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzenie zmian w sposobie zarządzania zasobami wodnymi w Polsce. Ma to uporządkować i usprawnić polską gospodarkę wodną. Nowy system ma być tworzony zgodnie z zasadą "jedna rzeka, jeden gospodarz".



W Polsce cały czas zbyt mało uwagi poświęca się wodzie. Przypomina się o niej właściwie tylko z powodu powodzi lub suszy. Tymczasem od stanu jakości wód zależy jakość życia całego społeczeństwa.

Dzisiaj każda polska rzeka zarządzana jest przez co najmniej kilka podmiotów administracji rządowej i samorządowej. Niejednokrotnie mają one odmienne priorytety. A przecież w obrębie jednej rzeki mogą pojawić się problemy związane z zaopatrzeniem w wodę elektrowni konwencjonalnych i innych zakładów przemysłowych, dostawą wody pitnej, oczyszczaniem ścieków, ochroną przeciwpowodziową, ochroną roślin i zwierząt zamieszkujących rzekę i jej najbliższe otoczenie, ochroną krajobrazu, zapewnieniem żeglowności na rzecz transportu i turystyki, rybactwem i wiele innych.

W tym wypadku rozproszenie kompetencji utrudnia skuteczne finansowanie inwestycji, a zarządzanie takim systemem graniczy z cudem.

Zasadniczym celem Ministerstwa Środowiska jest uporządkowanie administrowania i zarządzania gospodarką wodną poprzez rozdzielenie kompetencji administracyjnych gospodarowania wodami od zarządzania (utrzymanie i inwestowanie) majątkiem wodnym.

Rzeki zostaną podzielona na:
  • główne - za które będzie odpowiadał rząd, za pośrednictwem nowo powołanych zarządów dorzeczy,
  • regionalne i lokalne - pozostające w gestii samorządów województw, działających w imieniu Skarbu Państwa.

Samorządy będą więc zajmowały się nie tylko budową i naprawą wałów przeciwpowodziowych, ale realizacją całości inwestycji.

Kolejne istotne zmiany będą dotyczyły melioracji szczegółowych. Dzisiaj wszystkie odwodnienia na terenach rolniczych wykonywane są przez spółki wodne lub właścicieli gruntów na których się znajdują. Po wprowadzeniu zmian dotychczasowe składki na rzecz spółek wodnych mają się stać opłatami lokalnymi. Będą one egzekwowane przez gminy, po uprzednim ustaleniu w formie uchwały, odpowiedniej opłaty od właścicieli gruntów korzystających z rozwiązań melioracyjnych, w całości przekazywanej na utrzymanie urządzeń melioracji. Podobnym rozwiązaniem mają być objęte tereny miejskie.

reklama

Następny aspekt planowanych modyfikacji dotyczy zniesienia zwolnień z opłat za pobór wody. Na razie korzystają z nich między innymi energetyka wodna i konwencjonalna (na potrzeby chłodzenia, a także rolnictwo i leśnictwo. Wysokość proponowanych obowiązkowych opłat ma być ustalona na takim poziomie, aby obciążone nimi podmioty z jednej strony nie odczuły tego zbyt dotkliwie, a z drugiej, korzystając z zasobów wodnych partycypowały w kosztach ich ochrony.

Celem tych zmian jest wprowadzenie spójnej polityki, która umożliwi efektywne i oszczędne gospodarowanie wodą niezbędną dla ludzi, gospodarki i przyrody. Osiągnięty też zostanie główny cel, czyli poprawę stanu wód. A przecież jest to skarb, który w niepogorszonym stanie będziemy mogli przekazać dzieciom i wnukom.

Źródło: gazetaprawna.pl

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej