Zaloguj się | Rejestracja

"Moja Zdrowa Rodzina"

piątek, 19 grudnia 2014 r., godz. 09:59  |  Wersja do druku

Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej zaprosiła do włączenia się do akcji "Moja Zdrowa Rodzina”, która trwa od września 2014 do października 2015 roku. Projekt jest inicjatywą społeczną w całości finansowaną z funduszy publicznych. Celem akcji jest zwiększenie spożycia owoców i warzyw wśród dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży.



Kampania "Moja Zdrowa Rodzina" polega na dostarczaniu rodzinom, które zgłosiły się do programu paczek ze świeżymi warzywami i owocami. W Polsce do udziału w tej kampanii zgłoszone zostały dwa województwa kujawsko-pomorskie i podkarpackie.

W okresie od września 2014 do października 2015 roku (z wyłączeniem lipca-sierpnia 2015 roku), każda wytypowana rodzina otrzyma 12 paczek. Dystrybucji warzyw i owoców towarzyszyć będą dodatkowe działania: na stronie internetowej opublikowane zostaną ciekawe przepisy na potrawy z owoców i warzyw, na Facebooku projektu odbywać się będą konkursy z nagrodami.

Owoce i warzywa będą dostępne tylko w wybranych miejscowościach i miejscach dystrybucji. Udział w projekcie jest bezpłatny.


reklama

Warszawa, dnia 15.12.2014 r.

Szanowni Państwo,
pozwalamy sobie przybliżyć ostatnie działania, podejmowane przez "Moją Zdrową Rodzinę”.
Oficjalna inauguracja odbyła się w Toruniu, 23 września (zdjęcia w załączniku).
Tego dnia zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do projektu. Ich liczba przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłoszenia od rodzin, w których znajduje się przynajmniej jedna osoba z poniższych grup docelowych:
- kobiety w ciąży lub matki dzieci do roku,
- osoby po 65 roku życia,
- dzieci w wieku 10-15
były przyjmowane drogą pocztową, mailową, poprzez stronę internetową, a także telefonicznie.

Do dnia 30 października trwała weryfikacja nadesłanych formularzy - odrzucaliśmy zgłoszenia spoza regionu, pochodzące od osób zainteresowanych, jednak nienależących do grup docelowych, zgłoszenia bez podanego sposobu kontaktu – maila lub telefonu. Mimo selekcji administracyjnej nadal liczba zgłoszeń była większa niż zakładana w projekcie. Ważnymi dla nas kryteriami były źródła zgłoszeń: grupowych, pochodzących od partnerów, np. Caritasu, OPS-u, MOPS-u, MOPR-u, DPS-u. W selekcji uczestników, oprócz kryterium poprawności formalnej zgłoszenia, braliśmy pod uwagę również równowagę demograficzno-demograficzną, czyli balans pomiędzy liczbą uczestników z każdego z regionów i z każdej z grup docelowych.

Listopad stał pod znakiem fazy badawczej – opracowaliśmy kwestionariusz, badający zwyczaje żywieniowe. Jego wypełnienie dawało gwarancję uczestnictwa w projekcie. Kwestionariusz zawierał głównie pytania, dotyczące konsumpcji owoców i warzyw. Wypełniło go ponad 2000 osób.

W listopadzie i grudniu zainicjowaliśmy współpracę z punktami dystrybucji i dostawcami. Punkty, oparte na zasadach wolontariatu, są usytuowane w placówkach organizacji pozarządowych, magazynach owych organizacji, bankach żywności, uniwersytetach III wieku itp.). Po ustaleniu terminów odbioru skontaktowaliśmy się z osobami zakwalifikowanymi do projektu, informując je o szczegółach.

W październiku, listopadzie i grudniu projektowaliśmy materiały projektu w postaci ulotek, list zakupowych i książeczek z przepisami ambasadorów projektu. Były to materiały w trzech wersjach językowych, które zamierzamy dodawać do paczek z warzywami i owocami. Materiały zostały pozytywne zaopiniowane przez Komitet Naukowy (zajmujący się dodatkowo m.in. tworzeniem przeglądu literatury nt. żywienia).

Oprócz powyższych działań udzielaliśmy – codziennie – odpowiedzi na nurtujące potencjalnych uczestników projektu pytania via mail, telefon, a także poprzez stronę na Facebooku.

Ponadto koordynujemy tożsamy projekt w woj. podkarpackim oraz na Węgrzech – te same wyzwania, działania i spodziewane efekty, jednak w innym kontekście kulturowym i – poza granicami kraju – lingwistycznym.

W grudniu odbyła się pierwsza dystrybucja w ramach projektu we wszystkich regionach biorących udział w projekcie. W Toruniu znajdowały się 3 punkty odbioru, w pozostałych 11 miastach po jednym. Miasta, w których dzięki pomocy partnerów działają punkty dystrybucji, to m.in. Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.
W pierwszej dystrybucji uczestnicy otrzymali 1,5 kg paczki z marchwią i mandarynkami, jedną z ulotek dotyczących zdrowego odżywiania, a także płócienną torbę na zakupy i przypinkę projektu. W następnych miesiącach, raz na miesiąc, będzie odbywała się dystrybucja innych owoców i warzyw, przekazywanie kolejnych materiałów edukacyjnych, a także konkursy związane ze zdrowym odżywianiem.

W kolejnych miesiącach uczestnicy projektu otrzymają paczki z owocami i warzywami miesiaca, kolejne materiały edukacyjne. W wybranych punktach dystrybucji będą odbywały się ciekawe wydarzenia, dotyczące zdrowego odżywiania, m.in. możliwość skorzystania z porady dietetyka, czy wzięcia udziału w konkursach, w których do wygrania będą nagrody ułatwiające zdrowe gotowanie.

Po zakończeniu cyklu dystrybucji (12 paczek z warzywami i owocami) uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety, związanej z ich zwyczajami żywieniowymi. Eksperci, dzięki wynikom obu ankiet, na podstawie literatury, a także innych źródeł będą mogli ustalić wytyczne, wspomagające promowanie konsumpcji warzyw i owoców w wybranych grupach docelowych.

Liczymy na Państwa stałe wsparcie i zainteresowanie projektem. Będziemy na bieżąco informować Państwa o kolejnych etapach programu pilotażowo-badawczego Komisji Europejskiej.

Z wyrazami szacunku,
Ekipa Mojej Zdrowej Rodziny


Źródło: Ekipa Mojej Zdrowej Rodziny

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej