Stypendia dla zdolnych z powiatu brodnickiego

wtorek, 25 listopada 2014 r., godz. 15:14  |  Wersja do druku

Szczególnie uzdolnieni uczniowie szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych, w ramach edycji projektu "Zdolni na start" otrzymają wsparcie finansowe. W roku szkolnym 2014/2015 stypendium trafi do 340 uczniów, z tego do 21 uczniów mieszkających na terenie powiatu brodnickiego. Wręczenia umów stypendialnych odbędzie się w Dworze Artusa w Toruniu.

W ramach kolejnej edycji projektu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "Zdolni na start", 340 młodych mieszkańców regionu otrzyma wsparcie finansowe.

Czwarta edycja projektu "Zdolni na start” realizowana w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zakładała dwa nabory wniosków. Pierwszy odbył się w roku szkolnym 2013/2014 – wsparcie otrzymało wówczas 330 uczniów.

W roku szkolnym 2014/2015 stypendium trafi do 340 uczniów. Wsparcie w kwocie 400 zł miesięcznie, wypłacane będzie do sierpnia 2015 (przez 12 miesięcy). Wynagrodzenie opiekuna dydaktycznego stypendysty wyniesie 100 zł brutto za każdy miesiąc sprawowanej opieki. Wypłacane będzie ono na podstawie umowy regulującej sposób współpracy z uczniem. Wypłata kolejnych transz stypendium będzie zależeć od realizacji założeń określonych w indywidualnym planie rozwoju edukacyjnego stypendysty.

Zasady i warunki, które trzeba było spełnić aby ubiegać się o stypendium:
  • przeciętny miesięczny dochód rodziny ucznia uzyskany w 2013 roku w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 1.078 zł, a w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne 1.246 zł,
  • stypendysta musi być uczniem szkoły gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej znajdującej się w województwie kujawsko-pomorskim,
  • do dnia sporządzenia wniosku spełnił jeden z warunków takich jak: uzyskanie w ciągu ostatnich dwóch lat szkolnych tytułu finalisty lub laureata w konkursie dla uczniów szkół podstawowych lub gimnazjów lub uczestnictwo w finale (ogólnopolskim) olimpiady lub turnieju zawodowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych; realizował indywidualny tok lub program nauki w minionym roku szkolnym; realizował w minionym roku szkolnym samodzielną lub zespołową pracę naukową lub prowadził badania naukowe pod opieką pracownika naukowego.

Od 2008 roku, w ramach wszystkich edycji projektu stypendialnego "Zdolni na start” ze wsparcia skorzystało ponad 1,5 tysiąca uczniów z regionu. Projekt "Zdolni na start – IV edycja” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów Departamentu Edukacji i Sportu.

Z powiatu brodnickiego stypendia otrzymali:
  • Maciej Józef Kania Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim,
  • Michał Wieczyński Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim,
  • Wiktoria Szyszkowska Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim,
  • Aleksandra Żmijewska I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Damian Wronkowski Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Karol Jan Markiewicz Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Maria Joanna Jungermann I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Mateusz Magalski I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Wioletta Dąbrowska I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Magdalena Mickiewicz III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Marta Bieńkowska III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Robert Kaczorek III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy,
  • Daria Lewandowicz IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu,
  • Bartosz Leśniewski Publiczne Gimnazjum w Jastrzębiu,
  • Bartłomiej Lewicki Technikum Rolnicze w Brodnicy,
  • Kinga Krystyna Gutkowska V Liceum Ogólnokształcące mi. Jana Pawła II w Toruniu,
  • Marcin Malinowski Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Brodnicy,
  • Dominika Marta Zowczak Zespół Szkół UMK, Gimnazjum Akademickie,
  • Justyna Kierzenkowska Zespół Szkół UMK, Liceum Akademickie,
  • Marta Gołębiewska Zespół Szkół UMK, Liceum Akademickie,
  • Mateusz Piotr Czerwiński Zespół Szkół w Górznie.

Uroczystość wręczenia umów stypendialnych odbędzie się 4 grudnia o godz. 11:00 w Dworze Artusa w Toruniu.

Źródło: Beata Krzemińska Biuro Prasowe UM Toruń