Zaloguj się | Rejestracja

Ebola - przygotowania w kujawsko-pomorskim

piątek, 17 października 2014 r., godz. 08:33  |  Wersja do druku

Wirus Eboli, który wywołuje gorączkę krwotoczną, zabił w ciągu pół roku w trzech afrykańskich państwach ponad 440 osób. Eksperci do dzisiaj nie mają stuprocentowej pewności, co do pochodzenia tej choroby. Wiadomo, że pierwszy raz zaobserwowano ją w 1976 roku nad rzeką Ebola w Zairze, obecnie Demokratycznej Republice Konga. A co by było gdyby w województwie kujawsko-pomorskim pojawił się nagle pacjent zakażony wirusem Ebola?



Konsultant ds. chorób zakaźnych w województwie kujawsko-pomorskim prof. Waldemar Haloty stwierdził, że region nie jest w pełni przygotowany na wypadek wystąpienia zakażenia wirusem Ebola. Podkreślił on, że Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, w którym pełni on funkcję zastępcy dyrektora ds. strategii i rozwoju, ma możliwość izolacji chorego, ponieważ w szpitalu znajduje się wysokospecjalistyczny oddział leczenia chorób wysoce zakaźnych, jednak cały czas brakuje sprzętu.

Konsultant zwrócił uwagę na potrzebę zorganizowania transportu osoby zakażonej tak, aby było to bezpieczne dla personelu przewożącego. Podkreślił też konieczność opracowania procedur w zakresie kontaktu z chorym. Jest bowiem wysoce prawdopodobne, że pacjent zakażony wirusem trafi w pierwszej kolejności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Zdaniem wojewody, Kujawsko-Pomorskie powinno wypracować własne procedury, nie czekając na wytyczne ze strony rządu. (Opracowanie takich standardów przez resort zdrowia zapowiedziała premier Ewa Kopacz - PAP).

- Po pierwszym spotkaniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w sierpniu, byłam pewna, że nasze szpitale poważnie potraktują możliwość pojawienia się wirusa w województwie kujawsko-pomorskim. (...)W mojej ocenie nie należy zwlekać, lecz jak najszybciej wypracować własne, regionalne procedury. Zamierzamy to zrobić podczas kolejnego spotkania, za dziesięć dni - zapowiedziała Ewa Mes.

Wojewoda zaznaczyła, że wszystkie placówki medyczne w województwie powinny współdziałać ze sobą, szczególnie w zakresie postępowania z pacjentem, wobec którego istnieje podejrzenie zakażenia wirusem.

- Ścieżka postępowania musi być prosta i odgórnie ustalona. Co więcej - będę żądała od dyrektorów wszystkich lecznic w regionie, by wydzielili w swoich placówkach pomieszczenia do izolacji zakażonych pacjentów. Niestety, teraz nie ma u nas takich miejsc - mówiła wojewoda.

Poinformowała także, że ze środków przeznaczonych na zarządzanie kryzysowe zostanie zakupiony potrzebny sprzęt (m.in. nosze i kombinezony).

reklama

Wojewódzki inspektor sanitarny Jerzy Kasprzak zapewnił, że służby sanitarno-epidemiologiczne w regionie są przygotowane na wypadek wirusa Ebola i w tej chwili nie ma powodów do obaw. Standardy postępowania na wypadek pojawienia się pacjentów z Ebolą w Polsce opracowuje ministerstwo zdrowia, w porozumieniu z Państwowym Zakładem Higieny i z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Instrukcje dotyczące postępowania w przypadkach zakażeń lub podejrzeń zakażeń wirusem ebola dostępne są na stronie internetowej głównego inspektora sanitarnego.

Informacja dotycząca gorączki wirusowej Ebola (EVD)

W związku z trwającą od lutego 2014 r. w 3 krajach Afryki: Gwinei, Liberii i Sierra Leone epidemią gorączki Ebola (EVD), w ostatnim okresie wystąpiły również pojedyncze przypadki zawleczenia tej choroby do krajów umiarkowanej strefy klimatycznej (2 przypadki do USA). W Hiszpanii wystąpił ponadto przypadek zakażenia szpitalnego od chorego przetransportowanego z Afryki na planowe leczenie. Do chwili obecnej nie wystąpiły natomiast przypadki zawleczeń do Anglii, Francji, Belgii tj. krajów, które łączą szczególnie intensywne kontakty społeczne-gospodarczo z krajami objętymi epidemią. Obecne ryzyko zawleczenia Eboli do Polski jest niezwykle niskie, nie może być jednak całkowicie wykluczone.

Postępowanie w przypadku pobytu na obszarach występowania Eboli

Zdecydowanie odradza się obecnie podróżowanie do 3 krajów objętych występowaniem zachorowań na Ebolę w rozmiarach epidemicznych tj. Gwinea, Liberia i Sierra Leone. W przypadku, gdy przełożenie podróży nie jest możliwe, w celu uzyskania profesjonalnej porady lekarskiej w zakresie zagrożeń epidemiologicznych w tych krajach oraz możliwości profilaktyki przeciw chorobom innym niż Ebola (profilaktyce przeciw malarii oraz szczepieniom przeciw żółtej gorączce), należy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki w terminie umożliwiającym osiągnięcie odpowiedniego poziomu odporności przeciw żółtej gorączce i malarii. Nie istnieje natomiast ani szczepionka, ani profilaktyka farmakologiczna przeciw Eboli.
W dbałości o bezpieczeństwo w czasie podróży zachęcamy do korzystania z systemu e-konsulat na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://secure.e-konsulat.gov.pl/

Zgodnie z zaleceniami (WHO, ECDC, CDC) podróżujący powinni w najwyższym stopniu zachować następujące środki ostrożności:
  • przestrzegać zasad higieny rąk,
  • unikać wszelkich kontaktów z osobami chorymi lub ciałami osób zmarłych,
  • unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt,
  • nie spożywać mięsa dzikich zwierząt,
  • dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem,
  • unikać przygodnych kontaktów płciowych – w przypadku podjęcia związanego z nimi ryzyka stosować zabezpieczenia,
  • zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów).

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską.

Postępowanie w przypadku wystąpienia gorączki oraz innych objawów po powrocie z 4 krajów występowania Eboli

W przypadku wystąpienia, w okresie do 21 dni od ostatniego dnia pobytu w 4 krajach: Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Demokratycznej Republice Konga (d. Zair), co najmniej jednego z następujących objawów: gorączka >38.5°C, nasilony, utrzymujący się ból głowy, bóle mięśni, wymioty, biegunka, ból brzucha, nie mające innych przyczyn krwawienia/wylewy krwi (np. podskórne, w obrębie błon śluzowych, siniaki) należy pozostać w domu, unikać kontaktu z innymi domownikami, oraz zadzwonić niezwłocznie pod numer 112 lub 999 w celu uzyskania od dyspozytora medycznego informacji o dalszym postępowaniu (patrz: Procedura postępowania dla dyspozytora medycznego Państwowego Ratownictwa Medycznego).

Sposób szerzenia się wirusa

Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. W przypadku bliskiego kontaktu z chorym twarzą w twarz - personel medyczny musi zabezpieczać twarz (błony śluzowe oczy, nos i ust) przed przeniesieniem wirusa na bliską odległość (do 1 m) w wyniku zachlapania lub aerolizacji wydzielin chorego. Osoba zakażona staje się zakaźna dopiero po wystąpieniu objawów. Natomiast w odróżnieniu do wirusa odry, ospy wietrznej lub grypy wirus Ebola nie szerzy się drogą powietrzną. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze. Maksymalny okres wylęgania choroby (inkubacji) wynosi do 21 dni od chwili kontaktu ze źródłem zakażenia.

Źródło: wiadomości.onet.pl, gis.gov.pl

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej