Laserowe leczenie nietrzymania moczu

czwartek, 09 października 2014 r., godz. 07:50  |  Wersja do druku

Nietrzymanie moczu u kobiet jest niezwykle wstydliwą i niekomfortową dolegliwością. Przyczyn schorzenia może być wiele, jednak warto pamiętać, że odkładanie leczenia może doprowadzić jedynie do pogłębienia uciążliwych efektów oraz utrudnić uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Wykorzystanie lasera w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet charakteryzuje się wysoką skutecznością i nieinwazyjnością zabiegu.

Zabieg laserowego nietrzymania moczu u kobiet wykonuje się z użyciem lasera erbowo-jagowego (Er:YAG) wyposażonego w specjalne lustro, które pozwala na ukierunkowanie światła na miejsce występowania problemu. Główną przyczyną dolegliwości jest rozciągnięcie tkanek i osłabienie ich odżywienia. W rezultacie stają się one mniej wytrzymałe na wszelki wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. W rezultacie nie są one w stanie skutecznie zatrzymać mocz i dochodzi do jego mimowolnego wydalania. Początkowo objawy są widoczne przy dużym wysiłku fizyczny, z czasem mogą objawiać się przy kaszlu, kichaniu, a w skrajnych przypadkach przy chodzeniu, a nawet w spoczynku.

Promieniowanie emitowane przez laser wpływa na ściany pochwy, powięź wewnątrzmiedniczną oraz ujście cewki moczowej. Powoduje obkurczenie ścian oraz stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, zwiększa ich liczbę oraz wzmacnia. Oprócz tego zmienia kąt nachylenia cewki moczowej i przywraca jej funkcjonalność. Dodatkowo zauważa się poprawę ukrwienia ścian co pozytywnie wpływa na utrzymanie uzyskanego efektu. Światło lasera wpływa na mięśnie, które pod wpływem ciąży lub wraz z wiekiem tracą swoją funkcjonalność. Podczas zabiegu dochodzi nie tylko do pobudzenia produkcji kolagenu, ale również i glikogenu, który pozytywnie wpływa na nawilżenie i pH pochwy.

Celem jaki jest pożądany w przypadku zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu u kobiet jest całkowita eliminacja lub maksymalne ograniczenie efektów związanych z nietrzymanie moczu i poprawa komfortu życia. W przypadku lekkiego lub średniego nasilenia objawów oczekiwany rezultat można uzyskać już po jednym zabiegu. W przypadku zaawansowanego stadium dolegliwości często istnieje konieczność powtórzenia zabiegu po czasie ok. 1 miesiąca. Czas przez jaki pacjentka będzie mogła cieszyć się z uzyskanych korzyści jest uzależniony od jej wieku oraz stopnia defektu przed przystąpieniem leczenia. U młodych pacjentek problem może ustąpić na kilka lat lub do porodu dziecka. U pacjentek w menopauzalnym i podeszłym wieku jest to trudne do generalnego określenia. Wpływa na to aktywność fizyczna, częstość ćwiczenia mięśni Kegla oraz przyjmowane leki.

Wykorzystanie technik laserowych w przypadkach leczenia nietrzymania moczu u kobiet charakteryzuje się wysoką skutecznością oraz niską uciążliwością zabiegu. Leczenie jest nieinwazyjne, bezbolesne oraz nie wymaga hospitalizacji. Te czynniki szczególnie wpływają na decyzję pacjentek o poddaniu się leczeniu. Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie tym lepszych i trwalszych efektów należy oczekiwać.

Infolinia telefoniczna: 801 002 125