Festyn Ekologiczny w Brodnicy

wtorek, 16 września 2014 r., godz. 07:17  |  Wersja do druku

W parku przy Starostwie Powiatowym w Brodnicy odbył się Festyn Ekologiczny. Było wielu wystawców, chwalono się zdrową żywnością, edukowano i udzielano porad. Odbywały się prelekcje, występy, rajdy, spływy, można było także sprawdzić stan swojego zdrowia. Nagrodzono młodzież biorącą udział w licznych konkursach ekologicznych i próbowano smacznej grochówki. Warto tam wybrać się za rok.

Już po raz trzeci w parku przy Starostwie Powiatowym w Brodnicy odbył się Festyn Ekologiczny "Środowisko ponad wszystko - III Letnie spotkanie z ekologią". Już od godziny 9:00 spod budynku starostwa wyruszyli uczestnicy rajdu rowerowego i pieszego, który odbywał się ścieżkami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Równocześnie wyruszył też spływ kajakowy po Pojezierzu Brodnickim.

Tymczasem przed Starostwem Powiatowym w Brodnicy można było odwiedzić szereg stoisk z tradycyjną żywnością. Były również stoiska Nadleśnictwa Brodnica i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Przy namiotach Nadleśnictwa Brodnica można było obejrzeć ciekawą wystawę grzybów przygotowana przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarno-Ekologicznej w Brodnicy.

Na stoisku Sanepidu udzielano informacji o zasadach bezpiecznego grzybobrania, a dyżurujący tam grzyboznawca udzielał porad na temat grzybów. Dodatkowo można było skorzystać z porad na temat ukąszeń kleszczy, wścieklizny, tasiemca bąblowcowego i kontaktów ze żmiją.

W holu budynku starostwa wykonywane były przez pracowników brodnickiego szpitala bezpłatne badania poziomu cukru, ciśnienia krwi, tętna, pomiaru wzrostu i wagi ciała. Można było też skorzystać z porad medycznych.

Do dyspozycji przybyłych osób był fantom - czyli pacjent symulowany, na którym uczono się udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, a także nowa karetka Pogotowia Ratunkowego z profesjonalnym sprzętem medycznym. Przedstawiciel z Centrum Onkologii z Bydgoszczy udzielał porad i informacji z zakresu onkologii i profilaktyki nowotworowej.

Odbyły się również ciekawe prelekcje ekologiczne na temat ornitofauny i o grzybach i kleszczach, zbierano zużyte baterie i podziwiano występy zespółu wokalnego "Wesołe Kumoszki" ze Zbiczna.

W ramach festynu ekologicznego odbyły się 4 konkursy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zaprezentowano wystawę prac konkursowych, które zachwyciły pomysłem i sposobem wykonania.

W powiatowym konkursie na prezentację multimedialną "Chrońmy przyrodę powiatu brodnickiego"nagrody zdobyli:
  1. Dominika Kalwa z I LO w Brodnicy,
  2. Monika Tułodziecka z I LO w Brodnicy,
  3. Łukasz Załęski z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
W powiatowym konkursie na makietę "Piękno przyrody naszego powiatu" nagrody zdobyli:
  1. uczniowie z Zespołu Szkół w Pokrzydowie,
  2. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Góralach,
  3. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy.
W powiatowym konkursie plastycznym "Arcydzieło z odpadów" nagrody zdobyli:
  1. Angelika Kaczmarska z Gimnazjum w Pokrzydowie,
  2. Sylwia Gorlik z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim,
  3. Sandra Knorps z Gimnazjum w Pokrzydowie.
W powiatowym konkursie na inscenizację sceniczno-muzyczną "Pochwalmy się pięknem przyrody naszego powiatu" nagrody zdobyli:
  1. Szkoła Podstawowa w Góralach,
  2. Zespół Szkół w Pokrzydowie,
  3. Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Nagrodzone szkoły zaprezentowały swoje przedstawienia, a jako poczęstunek w roli głównej wystąpiła pyszna grochówka przygotowana przez Regionalne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy.

Pogoda dopisała, należy tylko w przyszłości zadbać o większą frekwencję, bo festyn ciekawy, idea słuszna, a spędzenie czasu pożytecznie i rodzinnie - bezcenne. Zapraszamy więc koniecznie za rok.

Festyn odbył się dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Źródło:
Maria Oryszczak Rzecznik Prasowy Starostwo Powiatowe Brodnica

Festyn Ekologiczny w Brodnicy. fot. nadesłane i własne: