Podpisanie porozumienia w Starostwie w Brodnicy

piątek, 29 sierpnia 2014 r., godz. 11:01  |  Wersja do druku

W dniu 27 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Brodnicy doszło do podpisania porozumienia pomiędzy samorządami gminnymi i samorządem powiatowym. Porozumienie ma pomóc w efektywnym wykorzystaniu środków unijnych w ramach realizacji polityki terytorialnej województwa kujawsko-pomorskiego.

W dniu 27 sierpnia 2014 roku w Starostwie Powiatowym w Brodnicy doszło do podpisania przez samorządowców porozumienia, które jednoczy dziesięć gmin oraz samorząd powiatowy w dążeniu do efektywnego wykorzystania środków unijnych, a także zacieśnia współpracę pomiędzy nimi.

Jak stwierdził Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Ryszard Bober podpisanie tego dokumentu jest bardzo ważnym krokiem, który rozstrzygnie kwestie dotyczące przyszłej perspektywy finansowej. Starostwo Powiatowe będzie koordynowało większe projekty, które będą miały miejsce na terenie powiatu brodnickiego.

Gminy zaczną współpracować między sobą, bo taka będzie konstrukcja tej perspektywy, żeby wybierać do realizacji wnioski o zasięgu międzygminnym i międzypowiatowym, w ramach jak największej ilości podmiotów samorządu terytorialnego.

Dzisiejsze podpisanie porozumienia pozwoli rozpocząć prace merytoryczne nad koncepcją wyboru projektów, które staną się kluczowymi. Po wyborze projektów i konsultacjach z gminami samorząd województwa będzie przyznawał środki i realizował je zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Będzie to pozwalało na planowanie budżetów w gminnych, unikając problemów finansowych w ramach własnych budżetów każdej z gmin. Samorząd województwa ma dużo środków finansowych i przeznaczy je na dobre projekty, które pozwolą na rozwiązywanie przede wszystkim problemów lokalnej społeczności i będą przyczyniały się do rozwoju przedsiębiorczości, a tym samym powstawania nowych miejsc pracy.

Starosta na podstawie wskaźników będzie decydował, które projekty powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Będzie to też sposób na zdopingowanie mieszkańców, do tego, żeby byli aktywni i czuli odpowiedzialność za siebie, swoją wieś i swoją gminę. Chodzi też o to, żeby już na etapie projektowym wspierać burmistrza, radę danej gminy i walczyć o to, żeby te projekty w pierwszej kolejności były uwzględnione.

Samorządy będą merytorycznie wspomagane w ich działaniach, pomagając tym samym w tworzeniu spójnych dla powiatu lokalnych strategii.

Źródło: Ryszard Bober Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa