Brodnicki Budżet Obywatelski

poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., godz. 10:14  |  Wersja do druku

Budżet obywatelski to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. Dlaczego mieszkańcy mieliby decydować o wydatkach z budżetu miasta czy gminy wiejskiej? Odpowiedź jest prosta ‒ dlatego, że to ich własne pieniądze.

Pierwszego lutego br. ruszy nabór wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Brodnicy, który trwać będzie do 28 lutego. Całkowita wartość środków przewidzianych na budżet obywatelski to 600.000,00 zł. Kwota ta podzielona zostanie na dwie pule:
  • lokalną, w wysokości 80% całości środków
  • ogólnomiejską, w wysokości 20% całości środków

Pula lokalna jest przeznaczona na realizację zadań służących mieszkańcom poszczególnych osiedli: Karbowo, Matejki I, Morskie Oko, Nowa Kolonia, Grunwald, Michałowo, Stare Miasto, Wyspiańskiego, Gdynia, Mieszka I, Ustronie, Grażyny.

Pula ogólnomiejska jest przeznaczona na realizację zadań służących mieszkańcom całego miasta, co oznacza, że finansowane z niej zadania dotyczą potrzeb więcej niż jednego osiedla lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do jednego osiedla.

Każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie jedną propozycję projektu do puli lokalnej (do kwoty 40.000,00 zł), z której będzie realizowany projekt dotyczący osiedla, w którym zamieszkuje projektodawca, oraz maksymalnie jedną propozycję projektu do puli ogólnomiejskiej (do kwoty 120.000,00 zł), z której będzie realizowany projekt o zasięgu większym niż jedno osiedle.

Projekt złożyć może każdy mieszkaniec Brodnicy bez względu na wiek. Jeden mieszkaniec, może poprzeć dowolną liczbę projektów.

Zgłoszenie projektów należy dokonywać na formularzu, który stanowi Załącznik nr 1 do uchwały. Do formularza zgłoszenia projektu wnioskujący dołącza listę poparcia dla projektu, podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców Brodnicy. Wzór listy stanowi Załącznik nr 2 do uchwały.

Lista poparcia

Formularz zgłoszeniowy

Projekty zgłaszać można w wersji papierowej formularza, listy z podpisami poparcia danego projektu oraz pisemną zgodą rodzica (opiekuna prawnego) na udział osoby małoletniej w procedurze budżetu obywatelskiego (jeśli dotyczy), w zaklejonej kopercie w kancelarii Urzędu Miejskiego w Brodnicy lub poprzez przesłanie ww. dokumentów pocztą na adres: Urząd Miejski w Brodnicy, ul. Kamionka 23. W obu przypadkach koperty muszą zostać opatrzone dopiskiem "Budżet obywatelski na rok 2024".

O dotrzymaniu terminu złożenia projektu drogą korespondencyjną decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego w Brodnicy. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2024 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące budżetu obywatelskiego zawarte zostały na stronie internetowej www.brodnica.pl oraz w serwisie BIP Urzędu Miejskiego w Brodnicy w zakładce budżet obywatelski.

Źródło: Urząd Miejski w Brodnicy

Dzialkowicz.jpg