Zaloguj się | Rejestracja

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

piątek, 13 stycznia 2023 r., godz. 16:05  |  Wersja do druku

Drzewka należy bielić przed rozpoczęciem zimy, a nie po jej zakończeniu. Pamiętajmy, że w razie wypłukania warstwy wapna przez deszcz, czynność trzeba powtórzyć. Wiele osób decyduje się na przeprowadzenie tego zabiegu w okresie przedwiośnia, jednak wtedy jest już na to zdecydowanie za późno.Bielenie drzew owocowych wykonuje się w celu zabezpieczenia pni i kory drzew przed uszkodzeniami, wynikającymi z nagłych zmian temperatury. Występujące zimą bardzo niskie temperatury mogą powodować przemarzanie roślin sadowniczych. Zewnętrznymi objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Sprzyjające warunki do powstawania ran zgorzelinowych występują w styczniu i lutym, gdy w słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie nagrzewają się, a nocą podczas gwałtownego spadku temperatury pobudzone do życia tkanki przemarzają. Najczęściej popełnianym błędem podczas bielenia drzew owocowych jest wykonywanie tego zabiegu na przedwiośniu, gdy jest już zbyt późno. Jaki jest zatem najlepszy termin bielenia drzew? Bielenie drzew owocowych należy wykonać nie później niż w styczniu. W przypadku spłukania części wapna przez deszcz, zabieg należy wykonać ponownie, dbając aby pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca.

W dalszym ciągu kupujemy nasiona. W sklepie DZIAŁKOWICZ w Brodnicy sprzedawane są nasiona pochodzące ze sprawdzonych polskich centrali nasiennych Plantico, Torseed i Vilmorin. Charakteryzują się one dobrą jakością i ceną. Oprócz nasion w bogatej ofercie sklepu znajdziemy pojemniki, wielodoniczki, naczynka do pikowania i podłoża. W zimowym terminie, czyli od stycznia do połowy marca, wysiewa się rośliny jednoroczne, u których wegetacja i czas do wejścia w kwitnienie trwa dość długo. U takich roślin pierwsze kwiaty pojawiają się nieraz dopiero po 4 miesiącach od wysiewu nasion.

Siew w terminie zimowym wykonuje się w ciepłej szklarni lub w domu na parapetach okiennych. Nasiona kwiatów wysiewanych w zimie, do kiełkowania wymagają dość wysokiej temperatury, w przedziale 20 – 22°C. Nasiona wysiewamy do skrzyneczki powierzchniowo, na lekką ziemię do siewu nasion, a następnie obsypujemy cienką warstwą piasku. Następnie podłoże zwilżamy (najlepiej delikatnie spryskać) i przez 2 – 3 tygodnie przykrywamy folią lub szkłem. Po ukazaniu się pierwszych liści, rośliny wymagają pikowania. Na zewnątrz, na stanowiska docelowe, przesadza się je gdy minie ryzyko przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja.

Zima to okres dokarmiania ptaków. Celem prawidłowego dokarmiania jest danie ptakom wsparcia w okresie silnych mrozów i opadów śniegu. A więc po pierwsze, dokarmiamy tylko wtedy, gdy ptaki tego potrzebują. A jak to robić? Jeżeli już się uparliśmy, by karmić chlebem, który nie jest najlepszą karmą, to musi być on czerstwy, nie spleśniały i pokrojony na małe kawałki, by ptaki o niego nie walczyły. Ptaki, które pojawiają się przy naszych domach karmimy za pomocą zadaszonych karmników, które umieszczamy w osłoniętych i bezpiecznych dla ptaków miejscach. Można wysypywać na nie ziarna, które chętnie zjedzą ptaki z gatunków dziobiących. Sikorkom i dzięciołom sprawimy przyjemność słoniną powieszoną na drucie. A więc po drugie, odpowiedni pokarm i odpowiednie, bezpieczne miejsce. Wszystkie resztki pozostałe z naszych posiłków, spleśniały chleb, resztki ciast, zepsute kasze mogą tylko zaszkodzić ptakom i narazić je na wiele chorób. Karmiąc je takimi resztkami, nie widzimy co się dzieje z takim ptakiem dalej. A często taki posiłek, może być ostatnim. A więc po trzecie, jakość pokarmu.

Duży wybór karmników, które nie tylko pomogą w żywieniu ptaków, ale również udekorują nasz dom czy balkon, znajdziemy w ofercie Centrum Ogrodniczego DZIAŁKOWICZ. Tu także zaopatrzymy się w pokarm dla ptaków, który na pewno im nie zaszkodzi, a pomoże przetrwać zimę.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy zaprasza. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00 i w soboty od 8:00-14:00. Zapraszamy!

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca:
reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej