Gmina Brodnica informuje

środa, 23 listopada 2022 r., godz. 09:22  |  Wersja do druku

"Lęk, stres i depresja", "Twoje decyzje to twoje życie" - to tytuły zrealizowanego projektu przeprowadzonego dla i z uczniami szkół Gminy Brodnica. W dniach 8-9 listopada br. we wszystkich szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Brodnica odbyły się dla uczniów klas IV – VIII warsztaty na temat stresu, lęku i depresji. Warsztaty zostały przeprowadzone przez specjalistów z Ośrodka Terapii i Rozwoju Osobistego w Brodnicy.

Przeprowadzone zajęcia pozwoliły nakreślić uczniom czym są depresja oraz poszczególne stany lękowe, jak radzić sobie ze stresem. Bardzo pomocne i ważne było przedstawienie metod radzenia sobie ze stresem. Wskazano jak zauważać, kiedy coś się dzieje z samym sobą lub z kimś z najbliższego otoczenia. Jak reagować, gdzie szukać wsparcia i pomocy. Przeprowadzono ćwiczenia dotyczące rozpoznawania emocji, ich nazywania i wyrażania, relaksacyjne w praktyce jako metoda obniżająca odczuwanie nieprzyjemnych emocji.

Na koniec każdy z uczestników spotkania otrzymał miły słodki poczęstunek. Po zakończonych warsztatach wszyscy uczniowie wzięli udział w programie z zakresu profilaktyki uzależnień pt. "Twoje decyzje to twoje życie" w wykonaniu Włodka Dudka – gitarzysty, muzyka sceny bluesowej, będącego na scenie od niemalże 40 już lat, współpracującym m.in. z zespołami takim jak "Big Fun", "Uniwersum", "Diamenty" czy "Kasa Chorych", laureatem wielu prestiżowych nagród, który w swoim dorobku posiada wiele wydanych płyt, kilka składanek i singli. W. Dudek jest także laureatem jednej z gwiazd na Alei Bluesa w Białymstoku. Prowadzi cykl interaktywnych zajęć skierowanych do młodzieży "ABC dobrej muzyki". Podczas autorskiego programu, których przeprowadził dla uczniów w naszych szkołach poruszył problemy dotykające dzisiejszą młodzież, starając się uzmysłowić jak proste i błahe przyczyny mogą prowadzić do fatalnych druzgocących skutków. W programie przedstawił zagrożenia związane z narkotykami, alkoholem i przemocą. Program to nie tylko pogadanka profilaktyczna, ale także wydarzenie kulturalne z przekazem wskazania młodym ludziom pozytywnych stron życia, zadowolenia z własnych pasji i twórczej samorealizacji.

Programy przygotowano i przeprowadzono na zlecenie Wójta Gminy Brodnica Adama Zalewskiego w uzgodnieniu z dyrektorami szkół: SP Szabda - Arkadiuszem Chojnowskim, SP Gorczenica - Elżbietą Krajnik, SP Gortatowo z siedzibą w Szczuce - Zenonem Matuszewskim oraz dyrektorem Ośrodka Terapii i Rozwoju Osobistego w Brodnicy Edytą Jakubowską-Rżeńską, przedstawicielem Firmy STUDIO Art. Profilaktyka z Białegostoku, którzy dostrzegając problemy z zakresu zdrowia psychicznego i profilaktyki uzależnień nurtujące współczesną młodzieży, a także dzieci uzgodnili tematykę i pomogli w realizacji całego projektu, w którym wzięło udział ponad 300 osób. Koszty pokryto z budżetu Gminy Brodnica.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Jolanta Tomella kierownik Referatu OKSZ

Program profilaktyczny w szkołach Gminy Brodnica /fot. nadesłane:

Dzialkowicz.jpg