Spotkanie integracyjne w Wielkim Leźnie

poniedziałek, 07 listopada 2022 r., godz. 11:45  |  Wersja do druku

W świetlicy wiejskiej w Wielkim Leźnie odbyło się IX Spotkanie Integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Brzozie. Podczas spotkania przewodnicząca Gminnej Rady KGW Małgorzata Smoczyńska przedstawiła sprawozdanie z działalności kół oraz podziękowała paniom za zaangażowanie i udział w różnych akcjach. W spotkaniu uczestniczyły wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska i przewodnicząca rady gminy Maria Florkiewicz.

O kołach gospodyń wiejskich można byłoby napisać nie jedną, ale serię książek. Każde koło jest inne, ma własne cele, własne unikalne cechy, bo przecież tworzą je niesamowite kobiety, mieszkanki wsi. IX spotkanie integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brzozie odbywa się cyklicznie, a tym razem, w niedzielę, 6 listopada 2022 roku zagościło w Wielkim Leźnie.

Koła gospodyń wiejskich mają na ziemiach polskich blisko 150-letnią tradycję. Kobiety bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, materialny, czy wykształcenie zawsze spotykały się, rozmawiały i podejmowały przeróżne działania, które w danej społeczności lokalnej były ważne dla jej lepszego funkcjonowania.

Działalność KGW jest adresowana nie tylko do członkiń, ale także do lokalnej społeczności. Widać to szczególnie podczas stałych imprez z kalendarza danej gminy, jak np. dożynki, festyn albo większych imprez w mieście powiatowym. Członkinie kół gospodyń wiejskich są ambasadorkami folkloru, miejscowej tradycji, kultury i kuchni. Nie należy jednak zapominać również o tym, że działają one także na rzecz swojego samorozwoju – mają grupy dyskusyjne, grupy zajmujące się rozwojem ich pasji, wyjeżdżają na koncerty i do teatru, a także na wycieczki.

Wójt Danuta Kędziorska przemawiając na spotkaniu kobiet powiedziała: - Gratuluję dotychczasowych osiągnięć i niezwykłej aktywności kołom gospodyń wiejskich z terenu gminy Brzozie. To niezwykle ważne, aby działać na rzecz społeczności lokalnej i przekazywać tradycje i kulturę regionu. Cieszę się, że mamy tak aktywne panie, które wkładając serce angażują się w wiele inicjatyw i działań kierowanych do mieszkańców naszej gminy. Cóż więcej powiedzieć gratuluję i mam nadzieję na owocną współpracę. W kobietach siła!

Przewodnicząca Gminnej Rady KGW Małgorzata Smoczyńska opowiedziała o spotkaniach kół: - Tradycyjnie co roku spotykamy się już od dziewięciu lat. Dzisiaj gościmy delegacje z kół działających na terenie gminy Brzozie. Każdego roku zaprasza nas inne koło, w tym roku jesteśmy w Wielkim Leźnie. Integrujemy się, prowadzimy luźne dyskusje i jest to też okazja do porozmawiania o problemach, o propozycjach, jakie panie mają na przyszłość, o nowych pomysłach. Podsumowujemy miniony rok. Na terenie gminy mamy 9 działających kół - w Brzoziu, Sugajnie, Wielkim i Małym Leźnie, w Zembrzu, Janówku, Wielkim Głęboczku, Małym Głęboczku, Jajkowie i Świeciu. Panie działają, promują się i prezentują nie tylko w powiecie, ale i dalej, a pani wójt nas wspiera.

Spotkanie przebiegało w miłej i niezwykle ciepłej atmosferze, a panie integrowały się i dyskutowały do późnych godzin. Następne spotkanie za rok.

Spotkanie integracyjne w Wielkim Leźnie:

Dzialkowicz.jpg