Gmina Brzozie

środa, 05 października 2022 r., godz. 12:47  |  Wersja do druku

Po dwuletniej przerwie, która spowodowana była pandemią, w niedzielę, 2 października w Janówku odbył się festyn "Barwy Jesieni", który już od kilku lat połączony jest z wyścigami ciągników. Po raz pierwszy za kierownicą ciągnika zasiadły też panie, w nowej konkurencji "Kobiety na traktory".

Jesienna impreza w Janówku ma już swoje tradycje, a od lat dwóch dodano jej status imprezy gminno-sołeckiej. Liczne stoiska zachęcały do zakupów, było co zjeść i miejsca do zabawy. Zapraszały dmuchańce, animacje i konkursy, a tu bawiły się dzieci, ale i dorośli.

W namiocie ZOZ w Brodnicy można było zbadać ciśnienie tętnicze krwi i poziom cukru, a namiot Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego przybliżał spotkania z florą i fauną. Dzieci szalały na quadach i hulajnogach, a dorośli doili sztuczną krowę i próbowali swoich sił w boksie.

Były ciągniki nowe i starsze, a wszystkie wzbudzały duże zainteresowanie, szczególnie te najstarsze, pracowicie odremontowane. Oprócz nich była także żółta taksówka niczym z kultowego serialu Stanisława Barei “Zmiennicy” z 1986 roku i kilka aut o statusie “retro”.

Zapytana o historię festyny sołtys Janówka Małgorzata Smoczyńska powiedziała: – Ten festyn rozpoczęliśmy jako mały, typowo sołecki. Początki sięgają roku 2012, kiedy to organizowaliśmy małe spotkania w gronie mieszkańców. Wtedy jeszcze nie było wyścigu ciągników. Można powiedzieć, że ta nasza solecka impreza zaczęła się rozrastać w szybkim tempie z roku na rok i w roku 2015 doszły wyścigi ciągników. A teraz to ogromne przedsięwzięcie gminno-sołeckie, bo Gmina nas wspiera po raz drugi, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, powiedziała: – Cieszę się bardzo, że możemy wspólnie z sołectwem Janówko organizować tę imprezę. Takie przedsięwzięcia powinny być wspierane i dlatego Gmina Brzozie jest współorganizatorem festynu. Myślę, że w przyszłym roku, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, Gmina przyłączy się także do organizacji wydarzenia. To poważne przedsięwzięcie i jest przy tym dużo pracy. Jednak ilość osób, które na nią przybywają świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tego typu festyny. W tym roku po raz pierwszy dołożyliśmy kategorię “Kobiety na traktory” i znalazły się odważne panie. Z pewnością w przyszłym roku pań będzie jeszcze więcej. Publiczność stanęła na wysokości zadania i bardzo je dopingowała. Właśnie w tej kategorii ufundowałam nagrodę specjalną, bo my kobiety zawsze powinniśmy się wspierać. Zbliża się czas, gdy będziemy więcej przesiadywać w domach, warto więc pobawić się jeszcze na powietrzu, dopóki pogoda pozwala.

Wyścigi ciągników – Panie

Do słynnego już wyścigu ciągników zgłosiło się wielu chętnych. Po raz pierwszy startowały też kobiety, które musiały pokonać slalom i szło im to całkiem nieźle. Panie walczyły o Nagrodę Specjalną Wójta Gminy Brzozie. Zacznijmy więc od nich. W wyścigu Pań udział wzięły:

Arleta Wardowska z Brzozia
Ewa Piórkowska z Łaszewa
Aneta Żbikowska z Trepek
Ewa Grabert z Brzozia
Joanna Rumińska z Brodnicy
Zofia Rogowska z Brzozia

Wyścig wygrała Arleta Wardowska, która swoją nagrodę wspaniałomyślnie przekazała na leczenie chorej mamy uczennic ze szkoły w Brzoziu.

Wyścigi ciągników – Panowie

Panowie brali udział w następujących konkurencjach i wyniki wyglądają następująco:

1/4 mili – do 80KM

Artur Dubielak z Brzozia
Jan Fiałkowski z Małego Głęboczka
Karol Weręgowski z Zalesia
Stanisław Szczawiński z Brzozia
Jarosław Gruźlewski z Brzozia
Wyścig wygrał Artur Dubielak

1/4 mili – powyżej 80 KM

Bartłomiej Sarnowski z Zastawia
Marcin Waruszewski z Janówka
Marcin Goszka z Bratuszewa
Stanisław Domżalski z Brzozia
Jarosław Grabkowski z Mroczna
Kazimierz Dembek z Bratuszewa

Panowie do 80 KM slalom:

Karol Weręgowski z Zalesia
Jan Fiałkowski z Małego Głęboczka
Jarosław Gruźlewski z Brzozia
Artur Dubielak z Brzozia
Stanisław Szczawiński z Brzozia

Panowie powyżej 80 KM slalom:

Bartłomiej Sarnowski z Zastawia
Stanisław Domżalski z Brzozia
Marcin Waruszewski z Janówka
Jarosław Grabkowski z Mroczna
Kazimierz Dembek z Bratuszewa
Marcin Goszka z Bratuszewa

Sponsorzy:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Kalchem Waldemar Kalisz, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Automobilklub Toruński Jan Balcerak, Spokoje-Oaza Turystyczna Zalesie Beata i Karol Weręgowscy, El-Vat Nawra Andrzej Wiśniewski i Ośrodek Wypoczynkowy “Półwysep Wądzyń”.

Organizatorzy:

Gmina Brzozie i Sołectwo Janówko.

Źródło: UG Brzozie

Jesienne wyścigi ciągników w Janówku:

Dzialkowicz.jpg