Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójt gminy Brzozie

piątek, 28 stycznia 2022 r., godz. 10:29  |  Wersja do druku

Młoda i przedsiębiorcza, nadzwyczaj aktywna na każdym polu. Rozumie potrzeby mieszkańców i stawia na poprawę jakości ich życia. Mimo, że zarządza małą gminą, udało się jej zrealizować sporo inwestycji. A kolejne czekają... Z Wójt Gminy Brzozie Danutą Kędziorską-Cieszyńską rozmawialiśmy o trzech pracowitych latach i o tym, jak wiele można osiągnąć grając do jednej bramki z radnymi.Minęły 3 lata kadencji na stanowisku wójta. Jak Pani ocenia ten okres?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Ostatnie 3 lata to bardzo intensywny czas. Poprzeczkę postawiłam sobie bardzo wysoko. Cieszę się, że gmina Brzozie się rozwija, głównie za pomocą pozyskiwanych środków zewnętrznych. Jesteśmy bardzo skuteczni, dzięki temu powstają kolejne inwestycje i inicjatywy.

Co zaliczyłaby Pani do swoich największych sukcesów?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Myślę, że największym sukcesem jest ilość pozyskanych środków zewnętrznych. Pozyskiwane miliony dają możliwość realizacji inwestycji, często wyczekiwanych przez mieszkańców od 20 lat. Ostatnio Gmina Brzozie otrzymała blisko 7,5 mln, to rekord. Nigdy wcześniej nasz samorząd nie pozyskał tylu środków. Co więcej, w całym powiecie brodnickim to my okazaliśmy się najbardziej skuteczni. Powstały żłobki, wybudowaliśmy nowe przedszkole, klub seniora, nowe drogi, chodniki, boiska, place zabaw, targowisko, pomosty, doposażyliśmy szkoły w nowoczesne wyposażenie. Mimo, że jesteśmy małym samorządem - udało się zrealizować sporo inwestycji. A kolejne przed nami…
Myślę, że takim sukcesem jest także porozumienie z radnymi - gramy do jednej bramki. Mamy wspólny cel – rozwój najpiękniejszej gminy w Polsce. Cieszę się, że rada gminy mi zaufała i wspólnie możemy realizować kolejne pomysły.

Co będzie najważniejsze dla rozwoju gminy w najbliższych latach? Jest jeszcze dużo do zrobienia?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Pomysłów na rozwój gminy mam bardzo dużo. Obecnie trwają prace finalizujące zmianę planu przestrzennego zagospodarowania – miejscowość Brzozie i Jajkowo. Konieczne będą dalsze prace, w innych miejscowościach. W ten sposób chcemy stworzyć możliwości do rozwoju gospodarczego obecnych przedsiębiorstw, ale także stworzyć szanse do powstania nowych. To przedsiębiorcy są siłą i napędzają gospodarkę, dlatego w żaden sposób nie można ich blokować a stwarzać dobry klimat do rozwoju. Każda inwestycja w infrastrukturę, czy to drogową, czy np. turystyczną stwarza nowe możliwości. Inwestycja w żłobki daje możliwość powrotu rodziców na rynek pracy. U tych przedsiębiorców ktoś musi przecież pracować. Kapitał ludzki to niezwykle ważna kwestia.
Myślę, że nie będzie zaskoczeniem, jak ponownie powiem, że jednym z priorytetów dla rozwoju gminy Brzozie jest modernizacja drogi powiatowej Wielki Głęboczek - Brzozie (przez Augustowo). To najważniejsza droga dojazdowa do stolicy gminy. Obecny stan blokuje rozwój gospodarczy, ale stwarza także zagrożenie w kwestii bezpieczeństwa. Zrobiłam wszystko co mogłam w tej sprawie, decyzje w tej kwestii podejmuje jednak starostwo. Cieszę się, że po mojej interwencji wiele osób zwróciło uwagę na problem. Starostwo zleciło wykonanie projektu modernizacji drogi wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej. Mam nadzieję, że starosta dotrzyma słowa i w roku 2023 budowa ruszy.
Duże nadzieje wiąże także z rozwojem turystyki, nie bez przyczyny nasze hasło promujące gminę brzmi "Najpiękniejsza gmina w Polsce". Mamy dobre warunki, teraz musimy to dobrze wykorzystać. Dla mnie osobiście również ważnym kierunkiem jest odpowiednie kreowanie polityki młodzieżowej. Młodzi ludzie mają inne spojrzenie na wiele spraw, chciałabym, żeby w gminie Brzozie żyło im się dobrze. Żeby to tu otwierali swoje biznesy, czy realizowali pomysły. Uważam, że musimy zrobić wszystko, aby młodzi zostali u nas, m. in. dlatego powstały chociażby żłobki. Ważne jest także stworzenie dobrej atmosfery - możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Marzy mi się aby w gminie Brzozie każdy chciał nie tylko bywać, ale i zamieszkać.

Jakie inwestycje gminne wskazałaby Pani jako priorytetowe ?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Priorytetem na najbliższy czas będzie realizacja szeregu inwestycji, które zostały zaplanowane na ten rok. W budżecie mamy 11 mln na inwestycje. To rekord! A myślę, że będzie jeszcze lepiej, kolejne wnioski są w trakcie przygotowania.
Najwięcej przeznaczymy na drogi - potrzeb w tym zakresie jest bardzo dużo. Powstaną nowe drogi asfaltowe, ale także nowe drogi osiedlowe z kostki. Wybudujemy także nową świetlicę w Jajkowie, na którą mieszkańcy czekają od wielu lat. Spora część budżetu została zarezerwowana na budowę kanalizacji na terenie gminy oraz modernizację stacji uzdatniania wody w Świeciu. Powstaną kolejne miejsca rekreacji i wypoczynku. W Brzoziu powstanie innowacyjny plac zabaw w pirackim klimacie przy świetlicy oraz drugi przy szkole. Wspólnie z Brodnicką Grupą Detektorystów stworzymy lokalne muzeum i izbę pamięci lokalnej. Myślę, że ciekawą inwestycją będzie także stworzenie sali widowiskowej oraz innowacyjnego studia nagrań w budynku po byłym gimnazjum. Przewidujemy także zakup instrumentów muzycznych, które będą wykorzystywane m. in. do nauki gry dla dzieci i młodzieży.
Jesteśmy w trakcie przygotowania kolejnych projektów, wniosków o dofinansowanie. W planach mamy modernizację świetlicy w Brzoziu, stworzenie atrakcyjnych miejsc do aktywnego wypoczynku np. skateparku czy innych atrakcji turystycznych. Chcemy odpowiednio zagospodarować park wodny, który mógłby być naszą perełką - miejscem spotkań i aktywności. Mamy także kolejne plany jeśli chodzi o budowę i modernizację dróg. Jeżeli wszystko pójdzie z godnie z planem prawdopodobnie już w tym roku uruchomimy kino plenerowe. Pomysłów mam bardzo dużo, niektórych z różnych względów nie chcę na razie ujawniać. Jestem pewna, że jeszcze zaskoczymy.

Co Pani zdaniem było największym osiągnięciem w Pani kadencji wójta?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Myślę, że pozyskane środki zewnętrzne. Jeszcze nigdy w historii naszego samorządu nie udało się pozyskać tylu milionów. To mnie bardzo cieszy ! Dzięki temu gmina Brzozie realizuje szereg inwestycji. Wiele gmin skupia się na jednej, czy dwóch sprawach i inwestuje np. tylko w drogi i np. kanalizację. Gmina Brzozie realizuje różne inwestycje, kierowane do różnych grup. Budujemy drogi, chodniki czy oświetlenie, inwestujemy w hydrofornię, świetlice, ale nie zapominamy także o żłobkach, przedszkolu, turystyce, placach zabaw czy klubie seniora. Każdy mieszkaniec ma inne priorytety dlatego chciałabym, aby każdy z nich odczuł, że rozumiemy potrzeby i poprawiamy jakość życia każdej z grup.

Kandydując na stanowisko wójta miała Pani zapewne jakieś wyobrażenia o sprawowaniu tej funkcji. Które z tych wyobrażeń się potwierdziło, a co Panią zaskoczyło?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Bycie wójtem to wymagające zadanie, tu praca nie kończy się o 15, nie ma wolnych weekendów. Oprócz bieżących prac - kierowaniem urzędem, nadzorem nad jednostkami organizacyjnymi, szkołami, żłobkami, trzeba mieć czas na rozmowy i spotkania z mieszkańcami. Trzeba lubić ludzi i lubić działać. Sporo czasu spędzam także na działaniach poza gminą, co wiąże się z wyjazdami. Satysfakcja, gdy wraca się z dobrymi nowinami i kolejnymi pozyskanymi środkami dla gminy jest ogromna. Każdy sukces przyczyniający się do rozwoju naszej pięknej gminy cieszy.
Zarządzanie gminą wiąże się często z ogromnym wyzwaniem, ale także stresem, odpowiada się nie tylko za swoje działania, ale także za poczynienia swoich pracowników. Każde działanie, wiąże się z konsekwencjami. W ogólnych rozrachunkach to wójt odpowiada za wszystko, nawet jeśli nie miał na coś wpływu.

Coraz bardziej popularny staje się aktywny wypoczynek. Jakie ma Pani plany dotyczące rozwoju tej dziedziny? Czy będą jakieś atrakcje również dla turystów?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Gmina Brzozie jest bardzo atrakcyjna turystycznie, dlatego ważne jest, aby stwarzać warunki do rozwoju turystyki. Zainwestowaliśmy w miejsca rekreacji i wypoczynku nad jeziorami, na bieżąco doposażamy nasze plaże. Wybudowaliśmy nowe boiska z miejscem do biesiadowania. W tym roku wykonamy innowacyjny plac zabaw w pirackim klimacie, jedyny taki w województwie. Myślę, że oprócz mieszkańców, również turyści będą korzystać z nowej infrastruktury. Obecnie pracujemy nad koncepcjami ścieżek rowerowych typu "single track". Planujemy także nowe inwestycje do aktywnego wypoczynku m. in. skatepark w Brzoziu, czy nowe miejsce do rekreacji w Świeciu.

Czy łatwo Panią spotkać w urzędzie, czy jest Pani wójtem "niestacjonarmym", który dużo czasu spędza w terenie?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Praca wójta jest specyficzna, trzeba być w urzędzie, ale także realizować cele w terenie. Trudno mi wskazać proporcje, jestem wszędzie (śmiech). Sporo czasu spędzam na spotkaniach po tzw. 15-tej (np. spotykając się ze strażakami, czy mieszkańcami poszczególnych sołectw). Wójt musi być elastyczny, musi być blisko ludzi i ich problemów. Ważne są także spotkania poza gminą, jestem wójtem bardzo otwartym. Lubię nawiązywać nowe kontakty, które często okazują się kluczowe w realizacji polityki lokalnej.

W kuluarach mówi się, że ma Pani dużo przyjaciół w polityce, również tych z "pierwszych stron gazet". Jak się Pani do tego odniesie?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Mam wielu znajomych z różnych opcji politycznych. Niektórych znam od wielu lat, innych poznałam przy okazji wykonywania obowiązków samorządowych. Fajni ludzie - lubię sobie porozmawiać a czasem powspominać dawne czasy.

Skończył się rok 2021. Czy nowy rok 2022 będzie lepszy od dotychczasowego dla gminy? Jak kształtuje się nowy budżet i jakie są plany w pozyskaniu środków zewnętrznych?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Rok 2022 dla gminy Brzozie będzie bogaty w inwestycje. Mamy rekordowy budżet – już w styczniu mamy zakontraktowanych 11 mln zł. na inwestycje Gdy przeliczymy to na mieszkańca – będziemy z pewnością w czołówce gmin powiatu. To ogromny sukces dla gminy, która była na skraju bankructwa. Wyszliśmy na prostą, a ja pokuszę się nawet o stwierdzenie, że dla wielu możemy być inspiracją. Jeśli chodzi o kolejne plany w pozyskiwaniu środków – obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnych 7 projektów. Zakres planowanych prac jest bardzo różnorodny – od budowy i modernizacji dróg, po budowę nowych obiektów, aż po turystykę, sport i rekreację. Mam nadzieję, że i tym razem będziemy skuteczni.

Pani wójt, proszę w kilku słowach podsumować ubiegły rok. Co udało się zrobić? Jakie najważniejsze działania służące mieszkańcom zostały podjęte?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - W 2021 roku udało się nam zrealizować szereg inwestycji i inicjatyw. Inwestowaliśmy w infrastrukturę drogową - wybudowaliśmy kolejny odcinek drogi asfaltowej, tym razem Mały Głęboczek - Trepki. Wybudowaliśmy fragment drogi osiedlowej z kostki w Wielkim Głęboczku; wykonaliśmy podbudowę drogi na Kuligi. Udało się nam pobudować i w pełni wyposażyć nowe przedszkole w Jajkowie. Powstały także kolejne pomieszczenia przeznaczone dla klubu seniora - sala sportowo-rehabilitacyjna i sala wystawowa.
W ramach projektu door to door zakupiliśmy nowy samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, obecnie realizujemy przewozy dla osób niepełnosprawnych i starszych mających problemy z mobilnością.
Wybudowaliśmy targowisko gminne wraz z publiczną toaletą. Inwestycja jest miejscem handlu zdrową żywnością i produktami lokalnymi.
Powstały nowe place zabaw i miejsca spotkań społeczności lokalnej. Doposażyliśmy ochotnicze straże pożarne. Zainwestowaliśmy w poprawę bezpieczeństwa – mamy nowe lampy w Brzoziu, Wielkim Głęboczku i Jajkowie oraz bezpieczne przejście dla pieszych w Brzoziu.
Kontynuowaliśmy nasze programy proekologiczne - przyznając mieszańcom dotacje na urządzania zbierające deszczówkę – program "Gmina Brzozie łapie deszcz", przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbieranie foli rolniczych czy program azbest. Udało się nam zrealizować także szereg wydarzeń i inicjatyw mających na celu integrację środowiska lokalnego. Po raz kolejny w grudniu przygotowaliśmy dla mieszkańców i gości szopkę Bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Jarmark Bożonarodzeniowy używając nowej infrastruktury targowiska.
To był dobry rok, bogaty w inicjatywy mające na celu rozwój naszego samorządu. Ale wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia… Pomysłów mamy wiele!

Opłaty za śmieci – temat zawsze gorący. Czy zapowiada się podwyżka w gminie?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Gospodarka odpadami to temat, który jest bardzo trudny dla samorządów. Rosnące podwyżki cen paliwa, energii czy galopująca inflacja nie napawa optymizmem. Sytuacja ta z pewnością będzie miała wpływ na dalszą sytuację i ewentualne podwyżki. Obserwując inne gminy chociażby w powiecie brodnickim, można w ostatnim czasie zaobserwować znaczne podwyżki. Obecnie jesteśmy w grupie tych gmin, w których ceny za odpady należą do najniższych. Należy pamiętać, że sporo będzie zależało od ilości wyprodukowanych śmieci przez mieszkańców w poszczególnych miesiącach.

Czy starcza Pani czasu na życie prywatne i realizowanie swoich zainteresowań?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: - Rzeczywiście, gdy się pracuje na pełnych obrotach, tego czasu jest bardzo mało. Jednak gdy praca jest pasją, wtedy jest zdecydowanie łatwiej. Trzeba być dobrze zorganizowanym i nie tracić czasu np. na oglądanie telewizji. Od zawsze było mnie wszędzie pełno, tak jest i teraz. Lubię spędzać czas z bliskimi. Uwielbiam podróże, szczególnie nasze piękne Tatry, jeżdżę konno. Oprócz dość aktywnego życia zawodowego, cały czas rozwijam się na innych płaszczyznach. Ostatnio trochę zatęskniłam do nauki, więc zabrałam się za badania naukowe - wszystko jednak oscyluje wokół polityki i życia społecznego.

Czego można życzyć wójtowi w tak trudnym czasie?

Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie: -Zdrowia i dużo siły do dalszej pracy na rzecz mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt gminy Brzozie


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej