Otwarcie drogi Jastrzębie-Cielęta

poniedziałek, 29 listopada 2021 r., godz. 07:29  |  Wersja do druku

Właśnie oddano do użytku drogę na odcinku Jastrzębie-Cielęta. Projekt pod nazwą "Rozbudowanie drogi powiatowej nr 1829C Cielęta-Szczutowo-Górzno na odcinku Cielęta-Jastrzębie" ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników drogi i zwiększenie komfortu podróżowania. To jedna z największych inwestycji w ostatnich latach.

Uroczyste otwarcie drogi nastapiło w dniu 25 listopada, a uczestniczyli w nim między innymi wicewojewoda Józef Ramlau, starosta brodnicki Piotr Boiński, wicestarosta Stanisław Kosakowski, wójt gminy Brodnica Adam Zalewski, przewodniczący Rady Gminy Bartniczka Leszek Walczak, członkowie Rady Powiatu Roman Pytlasiński, Małgorzata Miętkiewicz, Piotr Burkwicz, Ambroży Marchlewski i przedstawiciele wykonawcy Przedsiębiorstwa Drogowo - Budowlanego Sp. z o.o. z Brodnicy.

Rozbudowano odcinek drogi powiatowej nr 1829C od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 544 w m. Cielęta do końca obszaru zabudowanego w Jastrzębiu. W wyniku inwestycji została poszerzona jezdnia o długości 5 km 218 metrów, a także wybudowano ciąg pieszo – rowerowy o długości 4 km 808 metrów.

Zakres inwestycji obejmował:
  • Poszerzenie jezdni drogi powiatowej z 5,0 m do 6,0 m szerokości wraz z ułożeniem nowej nawierzchni (warstwy wiążącej, warstwy ścieralnej) na całej szerokości jezdni
  • Budowę zatoki autobusowej o nawierzchni z kostki betonowej
  • Budowę chodników z kostki betonowej
  • Budowę ścieżki pieszo-rowerowej (z kostki betonowej w obszarze zabudowanym, z masy bitumiczna w obszarze niezabudowanym). Długość ścieżki 4,808 km
  • Budowę miejsc postojowych dla samochodów osobowych z kostki betonowej
  • Przebudowę zjazdów do działek usytuowanych wzdłuż drogi
  • Przebudowę przepustów pod zjazdami
  • Budowę odwodnienia drogowego w postaci kanalizacji deszczowej w miejscowościach Nowe Świerczyny oraz Jastrzębie, natomiast na pozostałym przebiegu drogi na terenie niezabudowanym zaprojektowano odwodnienie w postaci rowów przydrożnych
  • Przebudowę poboczy o szer. 1 m na ulepszone kruszywem łamanym o grubości 15 cm
  • Budowę oświetlenia hybrydowego w obrębie przejść dla pieszych – 13 lamp hybrydowych z oprawami LED (zasilane panelami fotowoltaicznymi oraz turbinami wiatrowymi)
  • Oznakowanie pionowe
  • Oznakowanie poziome cienkowarstwowe (linie i symbole)
  • Ustawienie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego: barier ochronnych U-12a, barier stalowych SP-05 oraz płyt ryflowanych przy przejściach dla pieszych
  • Wykonanie azyli w celu odgięcia toru jazdy przed wjazdem do obszaru zabudowanego miejscowości Nowe Świerczyny oraz Jastrzębie

Wicewojewoda Józef Ramlau powiedział: - Bardzo się cieszę, że ta inwestycja powstała, bo wielką wartością jest współdziałanie. Współdziałanie administracji rządowej, której jestem przedstawicielem, z samorządem na różnych szczeblach - powiatowym i gminnym.

- To już druga w tym roku inwestycja na naszym terenie zrealizowana przez Powiat - dodał Leszek Walczak, przewodniczący Rady Gminy Bartniczka - Mam nadzieję, że będziemy dalej współdziałać i w takim tempie realizować dalsze odcinki. Należą się tu podziękowania za włożony trud i realizację tego zadania wszystkim osobom zaangażowanym w to zadanie, a w szczególności władzom Powiatu z panem starosta na czele. Dziękuję w imieniu wójta i mieszkańców gminy Bartniczka.

Wójt gminy Brodnica Adam Zalewski zadeklarował, że gdy Powiat wychodzi z takimi zadaniami i potrzebuje partnera, to Gmina Brodnica zawsze jest skłonna do pomocy, tym bardziej, że inwestycja jest też ważna dla mieszkańców gminy Brodnica.

Wartość inwestycji po przeprowadzonym przetargu nieograniczonym wynosi 7 686 238,18 zł. 65 proc. wartości zadania stanowi dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych (4 996 054,00 zł). Pozostały 35 proc. to środki Powiatu Brodnickiego, budżetów Gminy Brodnica i Gminy Bartniczka w łącznej kwocie 2 690 184,18 zł.

Otwarcie drogi Jastrzębie-Cielęta:

Dzialkowicz.jpg