XI Biegi w Gminie Brodnica

poniedziałek, 13 września 2021 r., godz. 10:29  |  Wersja do druku

Biegi w Szabdzie, a wśród nich ten najważniejszy Bieg Napoleoński, stały się już wieloletnią tradycją. W niedzielę, 12 września 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szabdzie Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica uroczyście otworzył największą w gminie Brodnica imprezę sportowo-rekreacyjną Bieg Napoleoński - XI Biegi w Gminie Brodnica. Jak każdego roku, biegali duzi i mali (co widać na zdjęciu), a pogoda łaskawie dopisała.

Bieganie w gminie Brodnica ma długą tradycję, bo pierwszy bieg odbył się w roku 2010. W 2020 roku cykliczna do tej pory impreza, nie odbyła się powodu pandemii. Organizatorów ucieszył więc fakt, że w tym roku na bieg zapisały się 94 osoby na trzech dystansach (2 km, 5 km i 10 km), a wystartowało 71 osób zapisanych poprzez stronę www.chiptiming.pl oraz dodatkowo kilkanaście osób poza klasyfikacją. Z uwagi na trwające zagrożenie postanowiono, że nie odbędzie się w tym roku festyn szkolny.

Punktualnie o godz. 15;00 rozpoczął się bieg na dystansie 2 km dla mieszkańców gminy Brodnica, w którym uczestniczyło 11 osób, w tym 7 zapisanych poprzez chiptiming.pl, pozostali biegacze nie byli klasyfikowani, ale otrzymali z rąk wójta pamiątkowe medale, zaprojektowane i przygotowane po raz pierwszy w formie medali tłoczonych, wykonanych w technice 3D, a także napoje oraz poczęstunek. Trasa przebiegała od szkoły w Szabdzie w kierunku Mszana do figurki św. Jana Nepomucena i z powrotem.

O godz. 15:15 ruszył bieg na dystansie 5 km, w którym wzięły udział 34 osoby, w tym 12 kobiet, a o godz. 15:25 bieg na 10 km, w którym wzięło udział 31 osób, w tym 7 kobiet. Trasa biegu wiodła od Szabdy – ul. Na Belfort - Mszano – Szabda. Meta znajdowała się przy Szkole Podstawowej w Szabdzie.

Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski powiedział nam w trakcie imprezy: - Jedenasty Bieg Napoleoński w gminie Brodnica, który miałem zaszczyt otworzyć, zgromadził liczne grono uczestników. Życzę wszystkim, żeby ukończyli ten bieg i mieli jak najlepsze wyniki. Pogoda nam dopisała, a impreza jest zorganizowana, żeby krzewić kulturę fizyczną w naszej gminie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak licznej grupy uczestników. Ostatni Bieg Napoleoński, który odbył się w czerwcu 2019 roku, był mniej liczny, a w roku 2020 bieg nie odbył się z powodu pandemii. W tym roku zdecydowaliśmy, że bieg odbędzie się we wrześniu, bo w okolicach maja były jeszcze liczne obostrzenia. Mamy nadzieję, że uczestnicy będą zadowoleni i wrócą do nas w następnym roku. Przybyli do nas licznie nie tylko z naszego powiatu, ale również powiatów ościennych i wszystko odbywa się w sposób profesjonalny.

Milena Lubińska, która brała udział w biegu na 2 km powiedziała: - Trasa super, idealna. Ja na co dzień chodzę z kijkami, więc taka trasa dwukilometrowa to była przyjemność. Uczestniczyłam pierwszy raz w biegach i na takim dystansie, ale z pewnością wezmę jeszcze udział. Jest świetna organizacja, jest grochóweczka, bardzo nam się podoba.

Anna Żuchowska, która wygrała w biegu na 5 km powiedziała nam: - Bieg się udał, chociaż pogoda nie rozpieszczała, bo wiało, było ciepło i trasa dość ciężka. Ogólnie jednak jestem zadowolona. Przyjechałam z gminy Radomin powiat golubsko-dobrzyński. Biegam tu już po raz szósty.

Andrzej Jaranowski, który wygrał w biegu na 10 km: - Pochodzę z Brodnicy, jestem w klubie GKS Fabianki. Spróbowałem taki mocniejszy trening, bo za 2 tygodnie biegnę półmaraton i chciałem sprawdzić swoją formę. Ciężko było jedynie pod górę na piasku, a tak biegło się w miarę komfortowo.

W tym roku po raz pierwszy Gmina Brodnica wystawiła własną bramę na mecie biegu, przy której profesjonalną obsługą elektronicznego pomiaru czasu zajmowała się firma CHIPTIMING Arkadiusza Popławskiego z Brodnicy. Wszyscy, którzy wzięli udział w biegach otrzymali pamiątkowe medale, napoje i poczęstunek. Zwycięzcy miejsc od I do III w każdej grupie wiekowej (z podziałem na mężczyzn i kobiety) otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Brodnica. Nagrody wręczał Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski. Sędzią głównym biegów był Bogumił Kupczyk.

Bieg zabezpieczali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, strażacy OSP z Gorczenicy, Szabdy i Szczuki, karetka pogotowia ze szpitala w Brodnicy, Jolanta Zembrzycka - Prywatna Praktyka Pielęgniarska z Brodnicy. Za organizację biegów odpowiadali pracownicy Urzędu Gminy Brodnica.

Podczas biegów czynne były: punk informacyjny dotyczący szczepień przeciw COVID-19, który prowadziła kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodnicy oraz punkt Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony przez rachmistrzów.

Do pomocy w organizacji tej imprezy przyczynili się: dyrekcja oraz pracownicy SP Szabda, dyrektor OSiR w Brodnicy, animatorzy boiska Orlik w Szczuce, animator i opiekun sali i boiska sportowego w SP Gorczenica, nauczyciele wychowania fizycznego.

Wszyscy przybyli na imprezę otrzymali posiłek przygotowany przez Restaurację "Zacisze" w Gorczenicy. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na terenie sali sportowej SP w Szabdzie. Wśród biegaczy we wszystkich kategoriach wiekowych rozlosowano 6 nagród rzeczowych. Impreza, której głównym fundatorem była Gmina Brodnica zakończyła się około godz. 18:00.

Wyniki biegów na 2 km, 5 km i 10 km

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Jolanta Tomella kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia

"Bieg Napoleoński' - XI Biegi w Gminie Brodnica :

Dzialkowicz.jpg