Gmina Świedziebnia

sobota, 28 sierpnia 2021 r., godz. 08:40  |  Wersja do druku

W piątek, 27 sierpnia dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, oddając do użytku przebudowaną drogę powiatową nr 1840C na odcinku Świedziebnia - Zasady, Etap III od km 0 + 000 do km 2 + 300. Wartość inwestycji wynosi 3 000 000 zł i jest w całości finansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji.

Celem inwestycji jest wykonanie bezpiecznej nawierzchni drogowej, zagospodarowanie zjazdów na posesje, uporządkowanie ruchu pieszych wraz z prawidłowym odwodnieniem inwestycji i jej oznakowaniem. Przebudowa drogi zapewni użytkownikom bezpieczeństwo oraz komfort przejazdu. Wpłynie pozytywnie na warunki środowiskowe, zmniejszenie emisji spalin, zapylenia i hałasu.

- W roku 2017 na skutek podtopień została zniszczona droga powiatowa - odcinek o długości 7 km. Było to dramatem dla mieszkańców i dla nas, bo pewne odcinki tej drogi po prostu zniknęły. Cała ta część drogi została podzielona na trzy odcinki. Ten odcinek, który dzisiaj odbieramy, to etap III budowy. Teren budowy przekazaliśmy firmie, która wygrała przetarg, w marcu tego roku. Odbiór końcowy odbył się w lipcu 2021 roku - powiedział dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Czesław Głowacki - Firma wykonała prace w terminie, problemów nie było. Przebudowaliśmy 4 700 km, zostało nam jeszcze 2 300 km, ten odcinek jest obecnie realizowany.

Zakres inwestycji obejmuje:
  • Odtworzenie jezdni (warstwy odsączającej, warstw podbudowy) na całej jej szerokości po wystąpieniu przełomów.
  • Wykonanie nowej nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego (warstwa profilowa, wiążąca i ścieralna).
  • Przebudowę peronów przystanków autobusowych z kostki betonowej o gr. 6 cm.
  • Przebudowę zjazdów do działek usytuowanych wzdłuż drogi z kostki betonowej o gr. 6 cm jak i z betonu asfaltowego.
  • Przebudowę przepustów pod zjazdami.
  • Odtworzenie istniejących rowów drogowych poprzez ich oczyszczenie/odmulenie.
  • Wykonanie oznakowanie pionowego.
  • Wykonanie oznakowania poziomego (malowanie symboli) farbą.
  • Oświetlenie przejść dla pieszych lampami hybrydowymi.
  • Montaż barier drogowych energochłonnych.
  • Montaż punktowych elementów odblaskowych przy przejściach dla pieszych.
  • Przebudowie poboczy na gruntowe, umocnione kruszywem.
  • Przebudowę skrzyżowania drogi powiatowej nr 1840C z drogą powiatową nr 1837C z jednoczesnym doświetleniem lampami hybrydowymi.

W uroczystości wzięli udział między innymi: wicewojewoda Józef Ramlau, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta brodnicki Piotr Boiński, członkowie Zarządu Powiatu Anna Małkiewicz i Małgorzata Miętkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, ksiądz kanonik Jerzy Wielechowski, wójt gminy Świedziebnia Szymon Zalewski, przewodniczący Rady Gminy Świedziebnia Jarosław Cyrankowski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z Lipna Stanisław Detmer, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Burkwicz, wicestarosta poprzedniej kadencji Mariusz Klonowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Czesław Głowacki.

Wartość inwestycji wynosi 3 000 000 zł i jest w całości finansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

Otwarcie drogi powiatowej na odcinku Świedziebnia-Zasady:

Dzialkowicz.jpg