Rejestracja aut

czwartek, 02 kwietnia 2020 r., godz. 08:50  |  Wersja do druku

W Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy będą rejestrowane tylko pojazdy nowe oraz przedsiębiorców, niezbędne do prowadzenia działalności. Taki zakres rejestracji pojazdów został wprowadzony w związku z ogłoszonym stanem epidemii.

Wnioski o rejestrację można składać za pośrednictwem platformy e-PUAP. Również zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdów w dalszym ciągu będzie można dokonywać drogą elektroniczną. Przypominamy ponadto, że kierujący pojazdem nie jest zobowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu dowodu rejestracyjnego - uchylony pkt 2 art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020r. poz. 110).

Wydział Komunikacji i Transportu

ul. Kamionka 18, 87-300 Brodnica, pokój nr 5

tel. (0-56) 49 50 814, 49 50 846, fax (0-56) 49 50 848

Stanowisko Zamiejscowe w Jabłonowie Pomorskim - obsługuje mieszkańców miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie

ul. Główna 28, 87-330 Jabłonowo Pomorskie, pokój nr 8

tel. (0-56) 69 76 808, fax (0-56) 69 79 001

Podstawa prawna:

1. ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo u ruchu drogowym (Dz.U. z 2018r., poz. 1990, z późn.zm.),
2. rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz.U. poz. 2355, z późn.zm.),
3. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2016r., poz. 1088, z późn.zm.).

Wymagane dokumenty:

1. zawiadomienie o nabyciu/zbyciu (do wypełnienia na gotowym druku),
2. oryginał bądź kopia dokumentu potwierdzającego przeniesienie prawa własności,
3. dokument pozwalający określić tożsamość właściciela pojazdu oraz nr PESEL lub REGON

Termin załatwienia sprawy:

Niezwłocznie od daty złożenia wniosku, pod warunkiem przedłożenia wszystkich wymaganych dokumentów.

Tryb odwoławczy:

Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Starosty Brodnickiego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Informacje dodatkowe:

1. Wszystkie czynności w wydziale dokonuje właściciel lub osoba przez niego upoważniona,
jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności, wniosek może złożyć każdy ze współwłaścicieli przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, że działa za zgodą większości współwłaścicieli,

2. Dokumentem pozwalającym określić tożsamość właściciela jest:

a) w przypadku osoby fizycznej - dowód osobisty lub aktualne zaświadczenie z ewidencji ludności o stałym meldunku wraz z numerem PESEL oraz dokument ze zdjęciem,

b) w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - informacja o wpisie do CEIDG wraz z nr NIP oraz do wglądu dowód osobisty właściciela/właścicieli,

c) w przypadku osoby prawnej - numer lub wypis z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON.

3. Z dniem 1 stycznia 2020r. wszedł w życie m.in. art. 140 mb pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018r. poz. 1990, ze zm.), który określa, że kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 ust.2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu - podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

4. Zawiadomienie o zbyciu nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie. Czynność tą można wykonać również za pośrednictwem profilu zaufanego e - PUAP. W przypadku braku konta na e-PUAP w/w zawiadomienie wraz z wymaganymi dokumentami można przesłać na adres Starostwa Powiatowego w Brodnicy, ul. Kamionka 18, 87-300 Brodnica.

5. Zawiadomienie o nabyciu pojazdu również nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie. W/w zawiadomienie wraz z wymaganymi dokumentami można przesłać na adres - jak w pkt 4.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy