Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

piątek, 27 marca 2020 r., godz. 10:06  |  Wersja do druku

Pomimo pandemii koronawirusa, przyroda zbiera się do zakomunikowania wszystkim, że wiosna właśnie się zaczęła. To z pewnością trudne dni, kiedy musimy siedzieć w izolacji domowej, a tymczasem w ogródkach dzieje się coraz więcej. Oczywiście praca na świeżym powietrzu nie jest szkodliwa, gdy robimy wszystko z rozsądkiem i przestrzegamy zakazów. Tymczasem w DZIAŁKOWICZU pojawiły się maseczki ochronne i rękawiczki gumowe, byśmy bardziej dbali o swoje bezpieczeństwo.

Wiosna to najpiękniejsza, ale zarazem najbardziej pracowita pora roku. Zgrabienie resztek liści po zimie z trawnika, przekopanie grządek, wysiew kwiatów, przycinanie drzew i krzewów, tępienie chwastów, zanim zaczną kwitnąć - pracy jest mnóstwo, a nie zawsze pogoda sprzyja. W tym roku jednak warunki pogodowe zachęcają do wykonywania niezbędnych prac już od początku marca. A w marcu rozpoczyna się nowy sezon. To dobra pora na sadzenie krzewów ozdobnych i krzewów owocowych. Można sadzić morele i brzoskwinie, warto wysadzić lilie. Można również zacząć sadzić byliny.

Byliny, to rośliny wieloletnie, które przetrwają w ogrodzie ponad dwa lata. Jest wiele kryteriów doboru bylin, z których najważniejsze to stanowisko, czyli rodzaj gleby i nasłonecznienie. Większość bylin kocha żyzne i wilgotne gleby, ale nie brakuje też roślin na gleby suche. Wydaje się, że kluczową rolę odgrywa nasłonecznienie, bo byliny kochają słońce i przy dobrej glebie w takim miejscu pokrywają rabaty kolorowymi dywanami lub kępami. Najczęściej u ogrodowych bylin podziwiamy piękne kwiaty lub ciekawe liście. Sadzonki bylin sprzedawane w doniczkach można sadzić w zasadzie przez cały sezon, od wiosny do jesieni. Sadzenie bylin wiosną jest korzystne w przypadku gatunków kwitnących od połowy lata do jesieni. Zaś sadzenie bylin jesienią sprawdza się u roślin kwitnących od wiosny do lata.

Byliny kupowane w doniczkach sadzimy na tej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczce. Przed sadzeniem doniczkę z rośliną warto zanurzyć w wodzie do czasu, aż z podłoża przestaną się wydobywać pęcherzyki powietrza. Potem roślinę delikatnie wyjmujemy i przesadzamy do uprzednio przygotowanego dołka. Po posadzeniu bylin na rabacie glebę wokół nich lekko ubijamy, podlewamy, a następnie ściółkujemy.

W DZIAŁKOWICZU pojawiły się już byliny i cały czas będą dowożone coraz ciekawsze egzemplarze. Warto więc tam zajrzeć i wzbogacić swój ogród o ciekawe rośliny, tym bardziej, że ceny zachęcają.

W Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ zrobiło się kolorowo i wiosennie. A to za sprawą bratków, które pojawiły się już w sprzedaży. Te pierwsze wiosenne kwiaty mogą pięknie przyozdobić nasze balkony, ogródki i tarasy. Dzięki bratkom nasze balkony wyglądają wesoło i kolorowo już od pierwszych dni wiosny. Wiosną następuje prawdziwy wysyp bratków wszystkich odmian dostępnych na rynku. Warto je kupić jak najwcześniej i od razu posadzić. Jak długo będą kwitły? Tu ujawniają się różnice między poszczególnymi odmianami. Stare z nadejściem upałów tracą urodę, trzeba je więc wyrzucić. Najnowsze serie, jak drobne Endurio i Friolina, czy duże, jak Delta, kwitną aż do lipca.

W kwietniu można rozpocząć sadzenie nasion roślin jednorocznych. Ziemia nie jest już zmarznięta, łatwiej ją przygotować pod sadzenie, spulchnić i przygotować na przyjęcie nasion. To też czas na sadzenie trawnika. Na początku należy przekopać ziemię na głębokość 10-15 centymetrów. W trakcie przekopywania trzeba usunąć wszystkie zbędne elementy – korzenie, kamienie, ewentualne śmieci oraz inne rzeczy zbędne na trawniku i przeszkadzające trawie. Do spulchnionej ziemi dodaje się nawóz, miesza go z nią i spłaszcza nieco przekopane grudki. Na tak przygotowanym podłożu możliwe jest wysadzenie nasion. Warto przesiać je grabiami razem z ziemią lub pokryć cały trawnik cienką warstwą torfu.

Dłuższe i cieplejsze kwietniowe dni to czas kwiatów doniczkowych. Te przechowywane w skrzynkach w piwnicy mogą być powoli wystawiane na zewnątrz. Pozwala im to na zaaklimatyzowanie się w otoczeniu, przyzwyczajenie do świeżego powietrza i temperatury. Dzięki powolnemu przechodzeniu z piwnicy do ogrodu rośliny lepiej kwitną.

Piękne rośliny ubierają wnętrze. Nadają mu przytulności i urody, a przede wszystkim cieszą oczy. Ale żeby podkreślić ich piękno należy pamiętać o ich dobrym wyeksponowaniu. Ważne jest nie tylko prawidłowe umieszczenie roślin, ale podkreślenie ich urody poprzez odpowiednią oprawę. Warto więc zainwestować w ładne doniczki i pojemniki. W DZIAŁKOWICZU pojawiła się nowa kolekcja doniczek i pojemników najwyższej jakości. Firma oferuje bogate wzornictwo w wielu rozmiarach - od donic parapetowych po podłogowe i ogrodowe, w wielu kolorach i w oryginalnym designie.

W Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ w Brodnicy otrzymamy fachową pomoc i zakupimy wszystko, co niezbędne jest nam w ogrodzie. W sprzedaży pojawiły się również niezbędne w tym okresie maseczki i rękawice ochronne.

Duży wybór nasion do samodzielnego wysiewu, akcesoria niezbędne do ich wysiewu, środki ochrony roślin, estetyczne karmniki dla ptaków i nasiona do ich dokarmiania zakupimy w Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, ul Sikorskiego 8. DZIAŁKOWICZ zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 - 17:00. w soboty od 8:00 - 14:00.

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca: