Uroczystości w CKZiU w Brodnicy

czwartek, 23 stycznia 2020 r., godz. 08:01  |  Wersja do druku

16 stycznia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy. Uroczystość była ważną lekcją patriotyzmu, dostarczyła wiedzy o historii naszej małej ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła prelekcja wicedyrektora CKZiU Iwony Zielińskiej pt. "To była cudowna niedziela… 18 stycznia 1920". Przypomniała ona radosne wydarzenia sprzed stu lat, gdy na ulicach Brodnicy, po latach niewoli, pojawiło się polskie wojsko, entuzjastycznie witane przez mieszkańców i władze miasta. Prelekcji towarzyszyła prezentacja zdjęć Brodnicy z okresu międzywojennego, umożliwiająca zaobserwowanie zmian, jakie zaszły w mieście w ciągu minionego stulecia.

Kolejnym punktem programu był występ uczniów technikum, którzy w formie inscenizacji przedstawili wkroczenie polskiego wojska do Brodnicy w 1920 roku oraz przekazanie przez burmistrza Gapę i starostę Olszewskiego kluczy do bram miasta generałowi Pruszyńskiemu. Tym symbolicznym gestem przekazali oni wojsku pieczę nad miastem – od tej chwili już polskim.

Młodzież zaprezentowała też pieśni patriotyczne podkreślające wartość wolności oraz utwory poetyckie oddające hołd poległym w walce o wolność Polski, a przede wszystkim Brodnicy. Po części artystycznej głos zabrali też goście. Poseł Paweł Szramka podziękował dyrekcji, nauczycielom i młodzieży za przybliżenie historii powrotu Brodnicy do Macierzy, wicestarosta Stanisław Kosakowski w swoim wystąpieniu przypomniał też inne wydarzenia związane z historią regionu, z okresu rozbiorów, które świadczyły o tęsknocie za niepodległością, m.in. z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego.

Uroczystość była ważną lekcją patriotyzmu, dostarczyła wiedzy o historii naszej małej ojczyzny. Jej przygotowaniem zajmowali się: Justyna Bartoszewska, Krzysztof Bartoszewski, wicedyrektor Iwona Zielińska, Barbara Stefańska i Jakub Cybulski.

W uroczystości uczestniczyło wielu gości. Obecni byli m.in.: poseł na Sejm RP Paweł Szramka, wicestarosta brodnicki Stanisław Kosakowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisław Czajkowski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych Jan Lewandowski, ksiądz prałat Bolesław Lichnerowicz, emerytowany dyrektor ZSZ Bogdan Dynewski, przewodniczący Rady Rodziców CKZiU Jacek Grajewski.

Źródło: Barbara Stefańska

Uroczystości w CKZiU/fot. nadesłane: