Zaloguj się | Rejestracja

Miasto i Gmina Górzno

niedziela, 19 stycznia 2020 r., godz. 11:44  |  Wersja do druku

W niedzielę, 19 stycznia po mszy św., która rozpoczęła się o godzinie 10:00, pod pomnikiem na Rynku odbyły się uroczystości 100-letniej rocznicy powrotu Górzna do Macierzy. Choć Polska odzyskała niepodległość w roku 1918, mieszkańcy Kujaw i Pomorza musieli na wyzwolenie spod zaborów poczekać do 1920 roku.



We Włocławku, Rypinie czy na Ziemi Dobrzyńskiej już od listopada 1918 r. "zapanowała Polska", ale w pozostałej części obecnego województwa zaborcza władza trzymała się mocno. Traktat Wersalski, dopiero dwa lata później, w roku 1920 oddawał Polsce Poznańskie oraz większą część Prus Królewskich. W sumie ponad 45 tysięcy km2 z nieco ponad 3 milionami mieszkańców. W tym roku obchodzimy setną rocznicę tych wielkich wydarzeń. To moment radości, refleksji i okazji do uhonorowania ludzi, bez których odrodzenie ojczyzny nie byłoby możliwe.

W Górznie, pod pomnikiem na Rynku, odbyły się uroczystości, w których uczestniczył burmistrz Tomasz Kinicki i ksiądz proboszcz Stefan Maliszewski, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta i gminy Górzno. W uroczystości brała też udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Górznie, która przygotowała część artystyczną.

Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki w swoim wystąpieniu powiedział: - 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jednak nie wszystkie polskie ziemie weszły od razu w skład Rzeczypospolitej. Najdłużej trwało to na Śląsku. Górzno wchodziło w skład województwa pomorskiego, które formalnie zostało ustanowione 12 sierpnia 1919 roku. Jednak jeszcze przez kilka miesięcy nie mogło rozpocząć swojego funkcjonowania. Faktyczna wolność dla miasta nastąpiła 18 stycznia 1920 roku. A była to słoneczna i mroźna niedziela. Odzyskanie niepodległości było ogromnym wyzwaniem społecznym i gospodarczym. Okres ten charakteryzował radość z odzyskanej wolności i cierpliwe znoszenie braków w nowo powstałym państwie. Dla społeczności Górzna nie było to wielkim problemem. Miasto w 1920 roku liczyło ponad 1600 mieszkańców, to więcej niż obecnie... Szanowni Państwo, pamiętajmy o skomplikowanych losach regionu i ludzi, zachęcajmy do zapoznania się z historią własnej rodziny, miejscowości i regionu, przekazujmy ją następnemu pokoleniu. Pamięć o przeszłości pomaga kształtować własną tożsamość, pozwala też wyciągnąć wnioski na przyszłość. Pamiętajmy o tych, którzy swoje życie, zdrowie i cierpienie oddali za wolną ojczyznę i miasto. Uczcijmy ich minutą ciszy.

19 stycznia o 19:00 w GOK-u odbędzie się koncert muzyczny z okazji powrotu Górzna do wolnej Polski. Na scenie, przy akompaniamencie pianina, wystąpi Joanna Przyborowska z programem "Śpiew to życie". Pani Joanna jest wokalistką, autorką tekstów i muzyki, trenerem wokalnym. To absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim; specjalność wokalistyka estradowa. Mówi o sobie: "Jestem zasłuchana i zakochana w piosence literackiej iaktorskiej. Piszę własne utwory. Ponadto w trakcie koncertu będzie akcent lokalny, bo na scenie wystąpi mieszkająca w Górznie Oliwia Łubińska. Wstęp wolny.

Koncert muzyczny w Górznie:




reklama

Uroczystości w Górznie.:



































Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej