Policja w Brodnicy informuje

poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r., godz. 10:12  |  Wersja do druku

Do 2 lat pozbawienia wolności grozi 17-letniemu mieszkańcowi powiatu grudziądzkiego, który został zatrzymany przez policjantów z Jabłonowa Pomorskiego. Nastolatek bez uprawnień, kierował samochodem mając prawie 1,2 promila alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło 18 sierpnia kilka minut po godz. 23:00. Policjanci z Jabłonowa Pomorskiego, patrolując ulice miasta, zatrzymali do kontroli drogowej mercedesa. Za kierownicą auta siedział 17-latek, który
nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Funkcjonariusze poddali młodego chłopaka badaniu alkotestem, po czym okazało się, że chłopak jest nietrzeźwy - w organizmie miał prawie 1,2 promila. Młodociany kierowca został zatrzymany i przetransportowany do miejscowego posterunku, gdzie po niezbędnych czynnościach został przekazany pod opiekę bratu. Nastolatek za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W sobotę, 17 sierpnia policjanci ruchu drogowego z brodnickiej komendy, pełniąc służbę na terenie Brodnicy, przy ul. Al. Piłsudskiego zatrzymali do kontroli drogowej vw golfa, którego kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 15km/h. Podczas kontroli drogowej, funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny, wynik okazał się negatywny. Zachowanie 25-latka jednak nie dawało policjantom spokoju i dokonali sprawdzenia narkotesterem. Jak się okazało, kierowca prowadził pojazd pod wpływem środka odurzającego. Od mężczyzny została pobrana krew do badań. Pojazd, którym poruszał się kierowca został odholowany na parking strzeżony, a mężczyzna został zatrzymany i przetransportowany do brodnickiej komendy. Po wszystkich niezbędnych czynnościach, 25-latek został zwolniony do miejsca zamieszkania. Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środka odurzającego, kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna poniesie również karę za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.

Na drogach powiatu brodnickiego, od początku wakacji doszło do 8 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 3 osoby. Policjanci przypominają i apelują o zachowanie ostrożności na drodze. Dbajmy o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

W ostatnim czasie, na drogach powiatu brodnickiego wzrosła ilość wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Przyczynami większości zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Policjanci z brodnickiej komendy
apelują do użytkowników dróg o ostrożność i rozsądek. Zbyt wiele tragedii i dramatów odbywa się na drodze. Większości zdarzeń drogowych można by było uniknąć, gdyby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nadmierna prędkość, brawura, stan trzeźwości, rozmowy telefoniczne i pisanie sms-ów podczas prowadzenia pojazdu, a także lekceważenie znaków drogowych – to najczęściej popełniane grzechy przez kierujących. Na drogach powiatu brodnickiego od początku wakacji doszło do 145 zdarzeń drogowych. 8 z nich to wypadki drogowe, w których śmierć poniosły 3 osoby. Pozostałe zdarzenia to kolizje drogowe, których też można było uniknąć, gdyby kierowcy zachowali ostrożność podczas jazdy.

Policjanci apelują! Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg. Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również osób z nami podróżujących. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym wypiciu alkoholu. Przypominamy o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niechroniony uczestnik ruchu, w konfrontacji z samochodem ma małe szanse wyjścia ze zdarzenia bez obrażeń. Dlatego, każdy kierowca powinien pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, przede wszystkim pamiętać, że pieszy jest tym słabszym "ogniwem" na drodze.

Bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu jest jednym z najważniejszych priorytetów policjantów, dlatego tak często podejmowane są działania, mające na celu poprawię bezpieczeństwa i świadomości pieszych oraz kierowców na drogach.Policjanci podczas codziennych służb przypominają napotkanym niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów i informują ich, jak ważne jest, aby być widocznym na drodze, a tym samym w znacznym stopniu zwiększając swoje bezpieczeństwo. Brodniccy policjanci corocznie rozdają kilkaset gadżetów i kamizelek odblaskowych i poprzez apele w mediach, podczas kontroli drogowych i rozmowach z obywatelami przypominają o podstawowych zasadach poruszania się po drodze. Przypominają, jak ważna jest ich widoczność na nieoświetlonych drogach i jakie szanse zauważenia nieoświetlonego pieszego ma kierowca.

Dzięki elementom odblaskowym, pieszy jest widoczny dla kierowcy już z kilkuset metrów, co pozwala uniknąć tragedii. Przypominamy! Prawo o ruchu drogowym mówi: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku". Apelujemy, aby elementów odblaskowych używać zawsze, kiedy poruszamy się po drodze. Drobny element odblaskowy może uratować ludzkie życie.

Funkcjonariusze przypominają, że za każdym zdarzeniem kryje się określone zachowanie uczestników ruchu drogowego. To właśnie od nich zależy bezpieczeństwo wszystkich podróżujących.

Źródło: asp. szt. Agnieszka Łukaszewska oficer prasowy KPP w Brodnicy